Esnek Düşünmeye İzin Vermek

Esnek olmak anne babalar için her ne kadar zor olsa da çocuk, hayata uyum sağlayabilmek için kurallar içinden zaman zaman sıyrılabilmelidir. Bunu başarmasındaki en önemli faktör de ebeveyninin esnek davranışlar sergilemesidir.

Esnek Düşünmeye İzin Vermek

Esnek olmak çocuklarda zekanın gelişmesine katkı sağlar mı?

Çocuklar bazen anne babasının yanında yatmak isteyebilir ya da şımarıklık yapmaktan hoşlanabilir. Bu gibi durumlarda ailenin çocuğa ters tepki vermesi yanlış sonuçlar doğurabilir. Ebeveyn o an çocuklarıyla ilgilendiklerini, yaptıklarının altında yatan mesajı anladığını gösteren bir davranış gösterirse çocuk, bir alternatifinin olduğunu hissedebilir. Dolayısıyla esneklik kazanımında doğru bir adım atılmış olur.

Çocuklar gündelik hayatta sorularıyla, istekleriyle ebeveynlerinin sınırlarını zorlayabilirler. Bu anlarda ebeveynler durup onu anlamak yerine otomatik cevaplar vermekle yetinirler. Hâlbuki çocuğu dinleyip ona en doğru cevabı vermek çocuğun zihin dünyasında yeni oluşumlara olanak sağlayabilir. Bu da çocuğa esnek düşünce şekli geliştirmesinde bir kazanım olarak geri dönebilir.

Çocuklarda zekânın gelişebilmesindeki önemli faktörlerden biri, değişik düşünme yollarının geliştirilmesidir. Çocuğun sorduğu her soruya sadece evet ya da hayır demek, onun düşünce dünyasında kısırlığa sebep olabilir. Böyle davranmak yerine çocuğun sorduğu soruyla ilgili birkaç farklı yönden soru sorarak, ona esnek düşünme egzersizi yaptırmak önerilen davranış şekilleri arasındadır.

Örnek verecek olursak: Çocuk, yolda gördüğü bir arabayı almak istesin ama istediği arabanın aynısından evde de bir tane olsun. Böyle bir durumda ebeveyn kesin bir dille hayır derse muhtemelen çocuk ters tepki verecektir. Bunun yerine “Bundan sende var.”, “Ne yapacaksın bir tane daha?”, “Seninkilerden farkı nedir?” gibi sorular sorarak çocuğu düşünmeye sevk edebilir. Tabii bunu yaparken çocuğu kendi tarafına çekme amacı güdülmemelidir. Bu şekilde bir davranış çocuğun soyut düşünce şekline yön verebilir, çocukların duygu dünyasında anlamlandırma yapmasına olanak sağlayabilir.

Çocuğun sorguladığı her şey somut düzeyde olursa zaman zaman her duygu ve düşünceyi gerçekmiş gibi algılayabilir. Buna kendi korkuları da dâhildir. Bu sebeple çocuğa esnek zihin egzersizleri yaptırmak tavsiye edilir.

Mesela odasında canavar olduğunu söyleyen çocuğa, öyle bir şey olmadığını, bunun saçma olduğunu söylemek, aslında çocuğu canavarın var olduğuna ikna eder. Hâlbuki canavar üzerinden hayali bir konuşma yapmak olayın ciddiyetini azaltacağı için çocuk, korktuğu şeyin gerçek olduğunu düşünmeyebilir. Yani olay “-mış gibi” şeklinde anlatılmazsa çocuk, hayalle gerçeği birbirinden ayıramayabilir. Bu sebeple farklı düşünce yollarıyla, çocuk zihin dünyasında gezintiye çıkarılırsa daha faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0