Eşler Arasında Sorumluluk Paylaşımı

by Bebek Melekleri

Eşler arasında sorumluluk paylaşımı olmalıdır. Bir bebeğiniz oldu ve artık aileniz büyüdü. Hayatınızda bazı değişikliklerin olması doğaldır. Bu yoğun tempoda, eşinizle ortak kararlar geliştirerek yükü paylaşabilirsiniz.

Geleneksel olarak bebek bakımı, ev işleri, yemek yapmak gibi sorumlulukları genellikle anneler üstlense de artık babalar da evle ilgili sorumlulukları almaktan kaçınmıyorlar. Bez değiştirmek, bebeği beslemek gibi işleri artık babalar da yapabiliyor olsa da sorumluluk hâlâ büyük ölçüde annelerdedir. Her iki ebeveynin çalıştığı ailelerde bile sorumluluğun büyük kısmı annelerdedir. Bu eşitsizliğin birçok nedeni vardır.

Eşler arasında sorumluluk paylaşımı nasıl olmalı?

Geleneksel alışkanlıklardan dolayı babalar, küçüklüğünden beri ev işleri ve çocuk bakımıyla baba olduktan sonra tanışırlar. Anneler için durum pek de böyle değildir. Kadınlara bu sorumluluklar genelde küçükken anneleri tarafından kendilerine verilir ve öğretilir. Kız çocukları üç yaşlarından itibaren annelerini örnek almaya başlarlar. Erkek çocukları da aynı şekilde babalarını örnek alırlar. Babasının, annesine kıyasla daha az ev işi yaptığını görerek büyümüş bir erkek çocuğu, genellikle kendi babasından çok da farklı davranmaz. Tüm bu alışkanlıkları değiştirmek mümkündür.

Öncelikle evde bir toplantı düzenlemelisiniz. Sizin ve eşinizin, işinin olmadığı bir günü seçebilirsiniz. Hissettiklerinizi açıkça ve tartışmacı olmayan bir üslupla dile getirmelisiniz. Eşinize, sorumluluklarınızı listelemelisiniz. Bunun sizi fiziksel ve psikolojik olarak yorduğundan ve kendisinin de sorumlulukları paylaşması gerektiğinden bahsedebilirsiniz. “Yardımcı olmak” ifadesi sorumlulukları paylaşmayı yansıtmadığı için “ortak” kelimesini kullanmanız üretkenliği arttıracaktır. Eşinizin yapacağı işleri sizin belirlemeniz yerine, birlikte fikir alışverişi yaparak iş paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer herkes, en iyi yaptığı işi tercih ediyorsa bu paylaşım daha verimli olacaktır.

Eşiniz ev işleri ve bebek bakımıyla ilgili sizin kadar deneyimli olmayabilir. Eşiniz, işini yaparken sürekli arkasında durup tavsiyeler vermekten ve yapamadığında eleştirmekten kaçının. Kendi kendine öğrenmesi, bu işleri daha severek ve verimli yapmasını sağlayacaktır. İşleri genel olarak birlikte yapmaya çalışın. Örneğin siz bebeğinizi yıkarken eşiniz de bebeği tutabilir. Siz bebeğinizin meyve püresi için meyveleri soyarken eşiniz de püre hâline getirme işini yapabilir. Takım olarak çalışmak bireysel çalışmaktan daha verimli olabilir. İkinizde çalışıyorsanız, hem iş hayatına hem ev işlerine uyum sağlamaya çalışırken birbirinize ve bebeğinize ayırdığınız zaman kısalıyorsa bazı küçük işleri yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

Göz bozukluğunu anlamak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler