Eski Fiziki Görünüme Dönme Süreci

Yeni bebek sahibi olmuş anneler, doğum sonrasında eski formlarına ve fiziklerine hemen ulaşamayabilir. Bunun endişe edilecek bir durum olmadığını ve zamanla eski formunuza kavuşabileceğinizi bilmek sizi rahatlatmalıdır.

Eski Fiziki Görünüme Dönme Süreci

Hamilelik dönemi kilolarından nasıl kurtuluruz?

Doğum sonrasında aynaya baktığınızda hâlâ hamile gibi göründüğünüzü düşünebilirsiniz. Bu, olağanüstü bir durum oluşturmayacaktır. Hamilelik sonrasında, eski formunuza ne zaman kavuşabileceğiniz, hamilelik döneminde ne kadar kilo aldığınıza ve vücudunuzun hangi bölgelerinde daha çok değişiklik meydana geldiğine göre değişiklik gösterecektir. Hamilelik döneminde ortalama 10-20 kg alan anneler, beslenmelerine dikkat edip uygun bir beslenme alışkanlığı kazandıkları takdirde ekstra bir diyete gerek kalmadan fazla kilolarını genellikle iki ay içinde verebilir. Ancak uygun beslenmeye dikkat etmeyen, gerektiğinden fazla, besin değeri açısından zengin olmayan gıdalarla beslenen kadınlarda bu süreç daha da uzayabilir hatta kilo artışlarına neden olabilir.

Doğum gerçekleştikten ne kadar sonra normal görünümünüze kavuşacaksınız?

Hamilelik döneminde ne kadar kilo almış olursanız olun beslenmenize dikkat edip planlı ve sağlıklı beslenerek zamanla hamilelik öncesi formunuza geri dönebilirsiniz. Doğum sonrasındaki iyileşme dönemi olan altı hafta sonunda, eğer bebeğinizi emzirerek beslemiyorsanız çeşitli egzersizler yardımıyla, mantıklı ve doğru beslenerek, emziren anneler ise süt üretimini etkileyebilecek, bebek için ihtiyaç duyulan besinleri almayı ihmal etmeden hamilelik öncesi fiziki durumlarına geri dönebilir. Eğer dikkatli beslenmenize rağmen kilo vermekte zorlanıyorsanız bebek sütten kesildikten sonra büyük ihtimalle vücudunuz eski hâline geri dönecektir. Kilo vermeyi kolaylaştırmak için daha hareketli aktiviteler yapmaya başlamanız da bu süreçte fayda sağlayacaktır.

Doğum gerçekleştikten sonra hâlâ hamileymiş gibi görünmenizin hamilelik sırasında alınan kilolardan başka sebepleri de olabilir. Örneğin doğumun ardından hâlâ büyük görülen rahim, doğumdan sonra altı hafta içinde pelvise inip eski boyutlarına küçülene kadar karında şişliğe ve hamileymiş gibi görünmenize sebep olabilir. Bir başka sebep ise doğumun ardından birkaç gün boyunca karında görülebilecek ortalama 2.5 kg ağırlığında olan artık sıvıdır. Bu artık sıvının neden olduğu şişlik genellikle bir hafta içinde vücuttan atılır. Ancak doğumun üzerinden biraz fazla süre geçmesine rağmen hâlâ karında şişlik veya hamileymiş gibi görünme durumu devam edebilir. Bunun en sık görülen nedeni, hamilelik ve sonrasında gevşemiş olan karın kasları ve gevşemiş deridir. Doğum sonrasında fazla kilolar verilse de bu durum düzelmeyebilir. Bunun için bazı egzersizler yaparak bu durumun kalıcı olmasını engelleyebilirsiniz.

Her şeye rağmen doğum sonrasında kalıcı olabilecek vücut değişiklikleri olacaktır ancak bu değişiklikler genellikle fark edilmeyecek kadar küçük boyutlarda görülür.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0