Erkek Çocuklarda Görülebilecek Genital Rahatsızlıklar

Erkek çocuklarda özel bir genital temizliğe ihtiyaç duyulmaz. Bu sebeple yaşanabilecek olası problemler genellikle fizyolojik sebeplerdir. Genital sağlık problemlerinin ileriki yıllarda sorunlara yol açmaması için erken müdahale oldukça önemlidir. 

Erkek Çocuklarda Görülebilecek Genital Rahatsızlıklar

Erkek çocuklarda hangi genital sorunlar görülebilir?

Erkek çocuklar sünnet edilmiş veya edilmemiş olmaları fark gözetmeksizin özel bir genital bakıma ihtiyaç duymaz. Yapılması gereken tek şey her iki durumda da su ve sabunla aşırıya kaçılmadan düzenli olarak temizlenmesidir. Ayrıca genel temizlik kuralı olarak her gün iç çamaşırı değiştirmek tuvalet ihtiyacı sonrası genital bölgeyi suyla yıkamak gibi konular da hijyen açısından önemlidir.

Genellikle prematüre erkek bebeklerde görülen inmemiş testis sorunu bir genital rahatsızlıktır. Zamanında doğan bebeklerde de bu problem görülebilir. Testis torbasından aşağı inmeyen bir veya iki testis şeklinde gözlemlenebilir. Çocuğunuzda bu problemin olup olmadığını anlamak için dokunduğunuzda testislerin birini veya ikisini elle hissedemiyor olmanız gerekir. Genelde bir yaşına kadar testisler iner. Eğer bir yaşına geldiğinde hâlâ inmemişse bu bundan sonra inmeyecek anlamına gelir. Bu durumda testis genelde kasıkta kalır. Testisin hiç olmaması durumu da nadir de olsa gözlemlenir. Sebebi genellikle hormonlara bağlı olarak düşünülse de tam olarak bilinmemektedir. Çocuğunuzda böyle bir durum gözlemlediyseniz doktorunuza danışmak erken tedavi açısından faydalı olacaktır. Çocukluk döneminde yaşananlardan kaynaklı üreme organları ile ilgili travmalar kalıcı olabildiği için mümkün olduğuca erken tedavi edilmelidir. Doktorunuzun tavsiyeleri ve tedavisiyle bu durumun ilerde kısırlığa yol açmasının önüne geçilebilir.

Bazen aileler inmemiş testis problemi gözlemlediklerini düşünerek endişeye kapılabilirler. Ancak aslında testis torbası içinde, sıcaklık dengesi gibi bazı durumlarda testisin inip çıkması normaldir. Sıcaklığın etkisiyle testisler inebileceği için banyo sırasında bunun inmemiş testis problemi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İdrar deliğinde meydana gelen tıkanıklık da erkek çocukları için genital bir problemdir. Çocuğunuz idrar yapmada zorluk çekiyorsa veya sürekli olarak idrar yolları enfeksiyonu yaşıyorsa bunun sebebi idrar deliği tıkanıklığı olabilir. Genelde sünnetli çocuklarda meydana gelir. Sebebiyse sünnetle penis ucunda yara oluşumunun meydana gelmesidir. Doktorunuz bu durumu çözmek için cerrahi bir müdahalede bulunabilir. Cerrahi müdahale bu durumda kesin çözümdür. İdrar deliğinde bir tıkanıklığın yaşanmaması için bakımla ilgili temel kurallarda ve tahrişe sebep olacak giysiler konusunda hassas davranmalısınız.

Çocuğunuzun idrar yapmasında veya genel genital görünümünde bir sorunla karşılaşırsanız çözüm ve öneriler için doktorunuza danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0