Ergenlik Dönemine Giren Çocuklarda Dış Görünüşün Önemi

Ergenlik döneminde gençler, dış görünüşlerine daha çok önem vermeye başlarlar. Bazen vücutlarındaki en ufak bir kusur bile onlar için büyük bir soruna dönüşebilir.

Ergenlik Dönemine Giren Çocuklarda Dış Görünüşün Önemi

Ergenlikte nasıl değişimler gözlemlenir?

Ergenlik döneminde gençler, büyük fiziksel değişimlerden geçerler. Kendileri de bu değişikliklerin farkında olabilecek bir yaşa geldiklerinden, bu değişimleri göz ardı edemezler. Bir nevi yeniden şekillenen bedenlerine alışmaya çalışan çocuklar, ergenlik döneminde dış görünüşlerine fazla önem vermeye başlayabilirler.

Hormonların da etkisiyle gençler, ergenlik döneminde biraz benmerkezci olabilirler. Bu dönemde en önemli şey kendileridir ve görünüşleri de bunun bir parçasıdır. Giydikleri kıyafetlerle, saçlarının şekliyle, kullandıkları eşyalarla kendilerinin farklı ve önemli olduğunu göstermeye çalışırlar. Fiziksel özellikleri de bu noktada kilit rol oynar. Ergenlik döneminde büyük bir değişim geçiren çocuk, bu yeni vücuda hâlâ alışma çabasındadır. Gençler bu dönemde kendilerini ne kadar önemli hissetseler de, geçirdikleri fiziksel değişimler nedeniyle öz güven problemleri yaşayabilirler. Yeni vücutlarını kabullenmekte zorlanırlar. Hissedilen bu kendine güvensizlik, çocuğun kendisinde sürekli kusurlar bulmasına neden olur ve bunları gereğinden fazla büyütebilir. Ergenlikten kaynaklanan sivilceler, kuru bir cilt, büyük burun, kalın kaş gibi fiziksel özellikler çocuğun gözüne batar ve bunları değiştirmek isteyebilir. Fiziksel özelliklerinden rahatsız olan çocuklar, anne babalarına bu kusurları düzeltmek istediğini söyleyebilir. Çocuğunuzun bu dönemde size “Burnumu yaptırmak istiyorum.” demesi çok da olağan dışı bir durum olmayabilir. Siz çocuğunuzu burnunda bir sorun olmadığına dair ikna etmeye çalışsanız da bunu umursamayabilir çünkü onun için önemli olan akranlarının ne düşündüğü olabilir. Böyle bir durumda çocuğunuza sergilediğiniz yaklaşımlar ikiniz arasındaki ilişki için önemlidir. Çünkü yanlış bir tavır sergilemeniz çocuğunuzun sizden uzaklaşmasına neden olabilir.

Ergenlerle nasıl ilişki kurulmalı?

Ergenlik dönemi, çocuk için çok sıkıntılı olabilir ama bu durum ebeveynler için de çok sıkıntılı geçebilir. Çocuğa ayak uydurmak, ona doğru yaklaşımlarda bulunmak ve onunla iletişim kurabilmek oldukça zor olduğundan, ebeveynler kendilerini çocuklarından uzaklaşmış hissedebilirler. Bu nedenle de çocuklarının zorlandığı noktalarda ona yardım etmekte sıkıntı çekebilirler. Eğer çocuğunuzla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız çocuğunuzun bu dönemi daha rahat atlatabilmesi adına bir uzmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Çocukları Kreşe ya da Anaokuluna Alıştırmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0