AİLELERİN ENGELLİ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNDE YER ALMASI

Aileler, engelli çocuklarıyla başta nasıl ilgilenmesi gerektiğini bilemeyebilir ve bu durum beraberinde kaygıyı da getirebilir. Bu sebeple, çocuğu geleceği hazırlarken kendisinin tedavinin içinde yer alması, çocuğunu daha iyi anlamasına olanak sağlayabilir. Engelli çocukların eğitimi, aile tarafından desteklenmelidir.

AİLELERİN ENGELLİ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİNDE YER ALMASI

Ailelerin engelli çocuklarının eğitiminde yer alması önemli midir?

Aileler en başta, engelli çocukların bakımlarının, eğitim şekillerinin, gelişim kavramlarının genelin dışında olduğunu bilmesi önemlidir. Çocuk, bahsedilen konularda etrafındakilere ihtiyaç duyar. Bunu aileden ve destek göreceği kurumdan karşılar. Böyle bir durumda görev paylaşması yapmak doğru olmayacaktır. Aile, çocuğun eğitiminde kurumla birlikte yürümelidir. Çünkü çocuk öğrendiklerini ne kadar çok hayatına dâhil edebilirse o kadar çok toplumsal hayata karışabilir. Bu yüzden ailelerin de eğitimin birer parçası olması önemlidir.

Çocuk, ilk sosyal çevre olarak aileyi görür. Aile, çocuğun ilk eğitimini verdiği için onların doğal eğitimci rollerini görmezden gelmek doğru olmayacaktır. Aile, çocuğun eğitiminde bilgi almaktan ziyade, bilgiyi çocuğuyla kullanma misyonu yüklenmelidir. Çünkü çocuğun bir uzmanla gireceği ilişkiden ziyade ailesiyle gireceği ilişki ona çok daha fazla yarar sağlayacaktır. Niteliği arttırmak için de ailenin eğitimin içinde yer alması önemlidir. Nitekim okula giden engelli çocuğun aldığı eğitimin tamamı düşünüldüğünde ailenin katkısı gözle görülür bir şekilde fark edilebilir.

Engelli çocukların eğitimi nasıl olmalıdır?

Engelli çocukların eğitimlerine ailenin katılması, ailelerin kurum ya da uzman tarafından desteklenmesi, eğitilmesi bağlamında da önemlidir. Öğrenecekleri her şey, çocukların deneyimlerinin evde tekrarlanmasına, evle okul arasındaki dengeyi yakalayabilmelerin, sürekliliğin artmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca ailelerle yapılacak ortak çalışmalar, ortaya konan katkılarla daha da zenginleşecek, bu katkılar çocukların eğitilmesinde faydalı bir malzeme olarak kullanılabilecektir. 

Engelli çocukların eğitimlerde daha fazla deneyim sağlayabilmesi için ailenin eğitime katılması faydalı olacaktır. Sadece öğretmen ve öğrenci odaklı değil, öğretmen, öğrenci, aile ve toplum yan yana gelerek çocukların eğitimi daha geniş bir yelpazede sürdürülebilecektir.

Eğer çocuğa verilen eğitimin kaliteli olması isteniyorsa öğretmen ve aile arasında iş birliğinin sağlanması gerekmektedir. Kurulacak iletişim birliği, öğrencilerin de iletişim kurmanın faydalarını görmesi bakımından iyi sonuçlar verecektir. Evin ve okulun paralelleşmesi, çocuğun eğitimine verilecek önemli katkılar arasında gösterilmektedir.

SPASTİK ENGELLİ ÇOCUKLARA YAPILACAK REHABİLİTASYON ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0