Engelli Bebeğin Evlilik Üzerindeki Etkileri

by Bebek Melekleri

Engelli bebeğin, evlilik ve ebeveynler üzerindeki etkisine dair detayları makalemizde bulabilirsiniz.

Engelli veya özel bir bebeğe sahip olan anne-baba, duygu karmaşasıyla birlikte suçluluk duygusu yaşayarak birbirlerinden uzaklaşabilir veya yakın münasebetten kaçınabilirler. Bu tip vakalar ve sorunlar sıkça gözlemlenmiştir ve aile danışmanlarına yönlendirilen pek çok aile olmuştur.

Engelli çocuk sahibi olan ailelerin; hem kendi duygularıyla hem de aile olarak ortak hissettikleri duygularla baş etmekte zorlanabildikleri ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra içinde bulunulan toplumun değer yargılarının nasıl olduğuna bağlı olarak; aileler engelli bir çocuğa sahip olmaktan dolayı etiketlenme kaygısı yaşamaktadırlar.

Hâlbuki bu gibi durumlarda, çocuğun gereken özel ilgi ve alakayı alması gerektiği bir dönemde sağlıklı, ona destek çıkabilecek ve gereksinimlerini sürekli olarak bıkmadan karşılayabilecek güçte bir aileye ihtiyaç duyacağı kesindir.

Engelli bebeğin evlilik üzerindeki olumlu etkileri

Kimi evlilikte, eşler arasında; özel bir bebeğe veya çocuğa sahip olmak, eşleri birbirlerine daha da yakınlaştırıp, ilişkilerinin eskisinden çok güven kazandığı görülmüştür. Bu tip bir durumda bebek veya çocuk daha güvenli, sakin ve huzurlu bir ev ortamında yaşamasından dolayı daha mutlu, daha uyumlu, daha sakin hatta kendiyle barışık olarak yetişecektir.

Engelli çocuğun evlilik üzerindeki olumsuz etkileri

Burada durumun tam tersine; evde konuşmayan, küskün gezen, surat asan, birbirlerine bağırıp çağıran, itişip kakışan bir çiftten bahsediyorsak eğer durum hiç de iç açıcı değildir demektir. Ev çocuğun sığınağıdır. Ev, çocuğun huzur bulduğu, korunduğu, yedirilip içirildiği, güven duvarları inşa  ettiği, uyuduğu, barındığı kalesidir. Anne-babanın gergin hâlleri mutlaka bebeğe veya çocuğa yansıyacağından, onun zihinsel ve fonksiyonel gelişimine hiç yardımcı olmayacaktır. Bu sebepledir ki; çocuğun yanında sergilenen her olumsuz davranış onun içsel dünyasını yıkacak yerine korku, endişe, umutsuzluk ve çaresizlik alarak hayatı onun için zorlaştıracaktır.

Şunu unutmamak gerekir ki; “Herkes bir engelli adayıdır.“ Sadece doğuştan engelli olunmuyor, sonradan da bir hastalık ya da kaza neticesinde sağlıklı bir bireyken aniden engelli bir birey olma olasılığımız unutulmamalıdır.

Ebeveynleri sosyal hayatı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler