Endişeli Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

by Bebek Melekleri

Bazı çocuklarda yaşa bağlı olarak farklı şekillerde görülebilen kaygı, üzerinde durulursa ortadan kaldırabilir. Bunun da birden fazla yolu vardır. Endişeli çocuk yardımınıza ihtiyaç duyabilir.

Endişeli çocuk nasıl bir yardıma ihtiyaç duyar?

Çocukları endişeli düşüncelerinden kurtarmanın en iyi yollarından biri, kendi kendine konuşmasını onlara öğretmektir. Bazı ebeveynler için mantıksız gelebilen bu yol, aslında çocuğun olumsuz düşünceyi ortadan kaldırmasına yardımcı olmaktadır. Kendisini endişelendiren meseleyi karşıt görüşler sunarak değiştiren çocuk, kendine hâkim olmayı öğrenecektir. Bu da onun kontrol mekanizmasını geliştirmesine olanak sağlayacaktır. Eğer çocukta anksiyete ileri durumdaysa kendi kendine konuşmayı öğretmek zor olabilir. Bu sebeple ebeveynlerin çocukların sakin olduğu zamanları gözetmesi tavsiye edilir.

Çocuklar, içindeki endişeyi resme dökmesi istenilerek girdikleri durumdan çıkarılabilirler. Çocuk, resmi çizerken endişenin sebebine göre mesela, “Saçları var mı?”, “Büyük mü?” gibi sorular sorarak çocuk yönlendirilebilir. Çocuğun endişeyi görselleştirmesi duyguyu dışarı çıkarmasına yardımcı olur. Böylelikle daha sonra aynı durumu yaşadığında bu yöntemi kendi kendine kullanabilir.

Çocukları endişeli düşüncelerden nasıl kurtarabiliriz?

Çocuğa dair endişe listesi çıkarmak da karşıt görüş geliştirebilmek açısından önemlidir. Liste yapılırken çocuğa yalnız olmadığı gösterilebilmek için ebeveyn de endişelerini sıralayabilir. Oluşturulacak liste, çocukta endişeye sebep olabilecek görüşlerin yerine daha pozitif düşüncelere sahip olması açısından önemlidir. Mesela arkadaş edinmekte zorlanan çocuk, kaygıları yüzünden kimsenin kendisini sevmediğini düşünebilir. Çıkarılacak liste böyle bir durumda “Arkadaş edinme konusunda çok iyiyim, çünkü komiğim.” düşüncesiyle yer değiştirebilir. Ebeveynin sürece dâhil olması da çocukların olayı daha normal karşılamasına olanak sağlayabilir.

Endişe kutusu hazırlamak, somut şeyler üzerinde kontrol sahibi olmayı seven çocuklar için faydalı olabilir. Çocuğa dekore edeceği bir kutu ve bolca çıkartma, boya gibi çocuğun seveceği şeyler verilir. Ebeveyn çocuğun kutuyu, yaratıcılığını ortaya koyacak şekilde dekore ettiğinden emin olması gerekir. Kutu tamamlandıktan sonra bunun, endişeleri için hazırlanmış bir kutu olduğu çocuğa söylenmelidir. Mesela yatmadan önce çocuğa endişeleri sorulup kâğıda yazılabilir. Kutu, çocuğun istediği bir yere konularak endişelerin ondan uzaklaştığı imajı verilebilir. Kutuya konan bu endişeler hakkında çocukla detaylıca konuşulması önemlidir. Çocukla iletişim kurulurken sorunları hemen çözmek yerine ebeveynin, çocukla empati kurması tavsiye edilir.

Evlatlık Çocuklara Açıklama Yapma Biçimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin