Saç ve kafa derisi sorunları sıkça görülen bir problemdir. Saç dökülmesinin nedenlerini deride oluşan hastalıklar ve hormonsal sorunlar olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz. Çocuklarda görülen saç dökülmelerinin de bu başlıklar altında çeşitli sebepleri vardır.

Günde 40 ile 100 tel arası saçın dökülmesi normal karşılanırken, daha yoğun saç dökülmesinin başlaması sorun teşkil etmektedir. Kelliğe varan saç dökülmelerinde beklenmeden doktora danışılmalıdır. Özellikle küçük çocuklarda görülen saç dökülmelerinin nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

En sık rastlanılan saç ve kafa derisi sorunları:

Saç Kıran: Kabuklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir. Saç tellerinin incelmesiyle birlikte kelleşme görülür. Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste ortaya çıkabilir. Genellikle 2 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda saç kıran, mantar enfeksiyonu, tiroit bezi rahatsızlıkları, nadiren de olsa görülebilen Alopecia Areata (Vücudun alerjik reaksiyonu olduğu düşünülmektedir.) gibi sebeplerden ortaya çıkar. Mantar yoluyla oluşan saç kıran kişisel temas, saç fırçası ve tarağının ortak kullanımı, kuaför, berber aracılığıyla bulaşabilir. Tedavisi 4-8 hafta arasında kullanılan ilaçlar ve özel içerikli şampuanlarla sağlanır.

Yeterli Beslenememe: Çocuklarda yeterli beslenememelerinden kaynaklı saç dökülmeleri görülebilir. Çocukların yeterli proteini besin yoluyla almaları önemlidir.

Ayrıca çocuklarda saçı bükmek, çekmek, saç derisinin sürekli aynı yer ile teması saç dökülmesine neden olabilir. Saçı çok sıkı toplamakta saç derisinde zarara neden olur.

Saç Biti: Kirli ya da temiz ayrımı olmaksızın bitler saça yerleşebilirler. Kreş ya da ana okuluna başlayan çocuklarda sıklıkla bit görülebilir. Çocukların kaşınması, ensede, kulak kenarlarında kaşınma izi ya da bitlerin gözle görülür olmalarıyla fark edilir. Küçük miktarlarda kan emerek beslenirler ve yumurtlayarak çoğalırlar. Çocuk doktoru tarafından önerilen bit önleyici ve yok ediciler kullanılmalıdır. Kullanılan şampuan ya da ilaçların çocuğun vücuduna temas etmemesi gerekir. Tedaviden sonra arta kalan bit ve sirkeler özel taraklar aracılığı ile temizlenmelidir. Çocukların kullandıkları tarak, havlu, kıyafet, kulaklık, yatak çarşafları başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Havlular, giysiler, pelüş oyuncaklar 60 derecede yıkanmalı, ısıya dayanıklı değilse kuru temizlemeye verilmelidir. Saç fırçaları, taraklar temizlenmelidir. Mobilyalar, halılar, araba koltukları elektrik süpürgesi ile vakumlanmalıdır. İki hafta süresince aile fertlerinin bulaşıcılığa karşı kontrolleri yapılmalıdır. Bit bulaşan çocuk süreç tamamlanana kadar ana okulu ya da kreşe gönderilmemelidir.

Çocuklarda telaffuz bozukluğu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler