Emzirmeyen Annelerde Beslenme

Bebeğini biberonla besleyen annelerin günlük besin ihtiyacı, emziren annelere oranla farklılık gösterebilir. Bu ihtiyaçların ne olduğunu ve nasıl karşılayabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olarak kendinize uygun bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Emzirmeyen Annelerde Beslenme

Emzirmeyen anneler nasıl beslenmelidir?

Sağlıklı ve dengeli beslenme, her insan için sağlık açısından dikkate alınması gereken bir konudur. Yeni bebek sahibi olmuş anneler için beslenme, kendi sağlıklarının yanında bebekleri için de önemli olacaktır. Emziren ve emzirmeyen annelerin günlük ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Emziren annelerin yedikleri her şey direkt olarak bebeğe besin olarak gidecektir ancak bebeği biberonla besleyen veya bebeğini sütten kesmiş annelerde böyle bir durum söz konusu olmayacağından daha farklı besin ihtiyaçları olduğu, beslenme şeklinde dikkatli olmak şartıyla biraz daha rahat davranılabileceği söylenebilir. Ancak bebek bakımının zor bir iş olduğunu ve bunun için yüksek miktarda enerjiye ihtiyaç duyacağınızı, kendi sağlığınız ve bebeğinizin ileride düzgün bir beslenme alışkanlığı kazanması açısından doğru ve düzenli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz. Aşağıda bahsedeceğimiz bazı durumların, emzirmeyen annelerin beslenme düzeni oluştururken dikkat etmesi gereken konular arasında yer alması gerektiğini söyleyebiliriz.

Annenin alacağı fazla kafein; agresifliğe, duygusal dengesizlik ve kararsızlığa, kulaklarda çınlamaya hatta kalp atışlarında düzensizlik görülmesine, çeşitli kasılmalara veya kas gerginliğine neden olabileceğinden kafein içeren gıdalar alınırken dikkat edilmesi gerekmektedir.

Alkolün fazla tüketilmesiyle meydana gelen durumlarda bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanacağınızdan, fazla alkol tüketiminin doğum ardından görülebilecek depresyon riskini arttıracağından hatta bebeğin güvenliği konusunda tehlike oluşturabilecek durumlar meydana gelebileceğinden alkol kullanımının mümkün olduğunca az hatta hiç olmaması gerektiği söylenebilir.

Günlük tüketeceğiniz şeker miktarının fazla olması şişmanlığa ve diş çürüklerine sebep olabilir. Hatta yüksek şeker tüketmenizin ardından bu durum sona erdiğinde vücudunuzda ve ruhsal durumunuzda hâlsizlik, enerji kaybı, duygusal çöküntüler gibi değişiklikler meydana gelebileceğinden günlük yeterli şeker miktarını karşılayacak şekilde besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.

Eğer sigara kullanıyorsanız, bebeğinizi emzirmeseniz de sigara gibi zararlı alışkanlıkları bir an önce bırakmalısınız. Emzirmeyen annelerin vücudunda oluşabilecek zararların emzirmedikleri için bebeklerini etkilemeyeceğini söyleyemeyiz. Bebek, besini anneden almasa bile bu tür zararlı maddelerin dumanı gibi şeylere maruz kaldıkları için son derece riskli durumlar meydana çıkabilir. Ayrıca kendi sağlığınız için de bu tür maddeler kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Bebeğin, besini anneden almadığı durumlarda bile diğer tüm ihtiyaçları için annesine ihtiyaç duyacağını, bunun için beslenmenize ve sağlığınıza büyük önem göstermeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0