Emzirmeye Geri Dönüş

Emzirmek bebeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için önemli olsa da bazı durumlarda mümkün olmayabilir. Emzirmeyi bırakmanız veya sonlandırmak zorunda kalmanız tekrar başlayamayacağınız anlamına gelmez.

Emzirmeye Geri Dönüş

Sütün tekrar gelmesi yeniden emzireceği anlamına mı gelir?

Yeni doğmuş bir bebeği beslemenin en etkili yolu anne sütü almasıdır. Gerek bebeğin gelişimi açısından ihtiyacı olan her şeyi içerdiği için gerekse anne ve bebek arasında kuvvetli bir bağ kurmayı sağladığı için emzirmek önemlidir. Yeni bir bebek dünyaya getirmiş olan anneler bebeğinin sağlığı için en iyisini ister ve bebeği emzirmek ister. Bu durumun aksi de mümkündür. Doğum sonrası depresyon gibi sebeplerle karşımıza çıkabilen, emzirmeyi reddetme hâli de karşılaşılan bir durumdur ve normaldir. Ancak bu durum her anne için geçerli değildir.

Bebeğinizi emzirmek için çok hevesli olabilirsiniz. Bu konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapmış, süt artırma tekniklerini denemiş veya eğitim almış olabilirsiniz. Ancak beklenmedik etkenlerden dolayı ortaya çıkan stres hâli, depresyon, üzüntü veya yetersiz beslenme gibi konular sütünüzün kesilmesine sebep olabilir ve emziremeyebilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde bunun geri dönüşü olmayan bir hâl oluğunu ve emzirmenin tamamen sona erdiğini düşünmek yersizdir. Sütün tekrar geri gelmesi mümkündür.

Emzirmeyi bırakan bir anne tekrar çocuğunu emzirebilir mi?

Sütü kesilen anneler artık emzirmeme kararı alabildikleri gibi bazen de emzirmeye tekrar geri dönmek isteyebilir. Ya da süt kesilme durumu olmadan bilinçli olarak bebeğini sütten kesen bir anne tekrar emzirmeye başlamak isteyebilir. Emziren bir anneyseniz ve bilinçli olarak birtakım sebeplerden dolayı bebeğinizi sütten kestiyseniz yine de geri dönüş şansınızın olduğunu unutmamalısınız. Birkaç hafta içinde karar değiştirerek emzirmeye karar verilmeniz durumunda süt tekrar gelebilir. Ancak bu sabır ve kararlılık gerektiren başarılması zor bir durumdur.

Bebeklerine tekrar süt vermeye karar veren anneler kararlı olmalı ve yılmamalıdır. Anne denemeye başlamadan önce gerçekten isteyip istemediğine karar vermelidir. İlk haftalar sütünüzün gelmesi için ekstra bir çaba gerekir. Normalde emzirdiğinizin iki katı kadar emzirerek veya sık sık süt sağmayı deneyerek uyarıcı etkide bulunabilirsiniz. Siz emzirmek isteseniz de bebeğinizin başlangıçta bu beslenme biçimini reddetmesi normaldir. Bu durumda da kararlı olmak ve pes etmemek gerekir.

Sütünüzün tekrar gelmesi demek her zaman bebeğinizi tamamen besleyebileceğiniz anlamına gelmez. Yetersiz miktarda süt gelmesi konusunda stres yapmak yerine süt artırma tekniklerini deneyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0