Emzirme Sürecinde Göğüs Sağlığı ve Sorunları

Bebek bakımı ve rahim dışı beslenmenin en önemli unsuru bebeğin anne sütüyle beslenmesidir. Emzirmek annenin göğüslerinde çeşitli sorunlara neden olduğu gibi bu durumlar annenin fiziksel ve bazı zamanlarda da ruhsal açıdan zarar görmesine neden olabilir. Sütle beslenmenin vereceği çeşitli zararları en aza indirmek ve sağlıklı bir anne bebek ilişkisi kurmak için bazı ipuçlarını ele alacağız.

Emzirme Sürecinde Göğüs Sağlığı ve Sorunları

Emzirme döneminde kadınlar nasıl sorunlarla karşılaşabilir?

Emzirmenin süresi, annelerin ilk zamanlarda zorlanabileceği kadar uzun ve çok öğünlü olmaktadır. Günün neredeyse her saatinde bebeğiniz beslenmek isteyebilir, günde 5-6 öğün emzirme seansları gerçekleşebilir ve bu annenin göğüs uçlarında tahrişe neden olabilir. İlk haftalardaki çok ve uzun öğünler zaman içinde azalacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken sabırlı olmak ve sakinliğinizi sağlayacak ortamı oluşturmaktır. Sessiz ve huzurlu bir odada bebeğinizle paylaşacağınız özel zamanların tadına varabilirsiniz.

Kadınların çoğu emzirme dönemlerinde göğüs uçlarının tahriş olması sorunlarıyla karşılaşırlar. Bu tahriş sorunu genellikle 20. beslenmede odak noktasına ulaşır ve bundan sonra göğüs başlarının sertleşmesiyle emzirme kolaylaşmaktadır. Daha narin bir cilde ve daha sert emen bir bebeğe sahip olan anneler bile bu rahatlamaya ulaşmaktadırlar. Tahriş rahatsızlığını gidermek amacıyla bazı önlemler alabilir ve rahat bir beslenme seansı geçirebilirsiniz.

Emzirme döneminde göğüs bakımı nasıl olmalı?

Bunların başında bebeğinizin sadece göğüs uçlarınızı değil areoların tümünü ağzına almasıdır. Areo bölgesi meme ucunun kenarını çevreleyen koyu alandır. Yalnızca meme başını emen bebeklerin daha az süt emdiği düşünülmektedir, bu da meme uçlarınızın daha hızlı tahriş olmasına neden olacaktır. Emzirmeden önce yaklaşık on beş dakika boyunca göğüslerinizin gerginliğini azaltmak için rahatlamanız ve dinlenmeniz önemlidir. Bunun için gevşeme hareketleri ya da kısa bir şekerleme yapabilirsiniz. Meme uçlarınızı emzirmeden sonra yapabildiğiniz kadar uzun açıkta bırakarak havayla temas etmesini sağlamalısınız. Tahriş olmuş ya da tahriş olmaya yakın göğüs uçlarınıza, kozmetik olmayan bakım ürünleri uygulayabilirsiniz. Reklam ürünleriyse yalnızca çok ciddi hasarlarda ve çatlaklarda kullanılması gerekir, diğer türlü kullanımlar tahriş olmuş meme uçlarına daha fazla zarar verebilir.

Göğüslerin sütle dolu olduğunu gösteren bir diğer olay da sütün sızması ya da fışkırmasıdır. Bu durum sizin sütünüzün bol olduğunu gösterir ki bu iyi haberdir, diğer haberse bu fışkırtmaları doğrudan ve etkili bir biçimde sonlandıramayacağınızdır. Eğer yine de rahatsızlık hissederseniz bazı önlemler alabilirsiniz. Sızan sütün emilmesi için sütyeninize çeşitli göğüs pedleri koyabilirsiniz ancak bunları sık sık değiştirerek hijyen sorunlarını ortadan kaldırmalısınız. Dışarıda ya da insanlar arasında süt boşalması yaşayacağınızı anladığınızda kollarınızı göğüslerinde birleştirip sıkıca sararsanız basıncın etkisi ile süt akımı durdurulabilir. Diğer yandan bebeğinizin de beslenmesini dikkate alarak öğünlerin arasını sıklaştırabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0