EMZİRME SÜRECİ İÇİN FAYDALI OLAN BAZI BİLGİLER

Gebelik süresinde ve sonrasında hemen hemen bütün kadınların vücutları, bebek emzirmek için uygun duruma gelebilir ve emzirme rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Bebeklerini emziren annelerin bu konu hakkında bazı bilgiler edinmeleri ve bazı durumlara dikkat etmeleri, emzirme sürecini daha iyi hâle getirebilir. Emzirme süreci nasıl olmalı gelin beraber bakalım.

EMZİRME SÜRECİ İÇİN FAYDALI OLAN BAZI BİLGİLER

Emzirme Süreci Nasıl Olmalı?

Hamilelik esnasında vücutta meydana gelen değişiklikler sayesinde kadınların vücudu, bebekleri emzirmek için uygun duruma gelecektir. Bebekleri emzirebilmek için annelerin çok fazla eğitim almalarına ya da fazla çaba sarf etmelerine gerek olmasa da bazı konular hakkında bilgi sahibi olmaları bazı durumlara dikkat etmeleri, emzirme sürecinin daha sağlıklı gerçekleştirilmesini sağlayabilir.

Doğumun ardından annenin lohusalık döneminde bebeğini sık sık emzirmesi ve sık sık sıvı tüketmesi, anne sütünün artması için faydalı olabilir. Ayrıca bebeğin emzirilme döneminde, annenin her iki memesini de kullanması, süt üretimi açısından daha faydalı olacaktır.

Anneler bebeklerini emzirirken kendilerini en rahat hissettikleri pozisyonu belirleyerek daha kolay bir emzirme süreci geçirebilirler. Bebeğin kafasının ve gövdesinin anneye tam olarak dönük olması da emzirme sürecini kolaylaştırabilir.

Annelerin, bebek emerken memenin sadece ucunu değil, meme ucunun çevresindeki koyu renkli bölgeyi de tam olarak ağzına almasına dikkat etmeleri, bebeğin daha rahat beslenmesini sağlayacaktır.

Emziren annelerin göğüs temizliğini de göz ardı etmemeleri önemlidir. Göğüs temizliğinde sabun ve benzeri maddeler kullanmamak, ıslak bez ile göğüs temizliğini gerçekleştirmek daha uygun olabilir.

Bazı anneler, bebeğin yeterince beslenemediğini düşünüp onlara ek gıda vermeye erkenden başlayabilir. Anne sütü, bebeklerini ihtiyaç duyacakları tüm besin maddelerini gerekli miktarlarda içerir. Bu nedenle ortalama 6 ay boyunca bebeğe ek gıda, hatta su bile verilmesine ihtiyaç olmayacağı söylenebilir. Bebeklere çok erken verilmeye başlanan ek mamalar ya da başka gıdalar, bebeklerin emmeyi erken bırakmasına ve gelişimleri için gerekli olan besin maddelerini tam olarak alamamalarına neden olabilir.

BESLENMENİN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0