Emzirme Sırasında Babanın Kendini Dışlanmış Hissetmesi

by Bebek Melekleri

Emzirme sırasında baba kendini dışlanmış hissedebilir. Bebek bakımında sorumluluğun çoğu doğal olarak anneye ait olacaktır. Bu durumlarda ebeveynlerden diğeri kendini yetersiz hissedebilir veya anne ve bebek arasındaki bağı kıskanabilir. Bu duruma mahal vermemek için uygulanabilecek yöntemler bulunur.

Emzirme sırasında baba kendini dışlanmış hissetmemesi için ne yapılabilir?

Anneler, bebek bakımı ve beslenmesi gibi konularda daha avantajlı olduğu için bebekle aralarındaki bağın oluşması ve güçlenmesi babalardan daha çabuk olabilmektedir. Annenin bebeği emzirmesi gibi annenin bebekle çok yakın olduğu durumlarda babalarda dışlanmışlık hissi ve sürecin içinde yer alma isteği doğabilmektedir. Ancak babaların bu durumlarda tamamen dışarıda kalması ve anne-bebek arasındaki ilişkiyi kıskanmaları gerekmez.

Bu hislerin önüne geçebilmek için babaların uygulayacağı bazı şeyler, hem bebek bakımında anneye yardımcı olmak hem de babanın kendini yetersiz ve dışlanmış hissedip anne-bebek arasındaki ilişkiyi kıskanmamaları için yardımcı olacaktır. Emzirme sürecini babaların izleyip bu durumdan keyif almaya çalışması bile bu duyguların bastırılması için yeterli olabilir. Anne, bebeği emzirirken babanın da onların yanında bulunup anne ile bebek arasındaki sevgi ve bağı hissetmeleri normaldir. Hem ebeveynlerin birbirlerine karşı olan duygularını canlandıracak, hem bebeğe olan sevgiyi daha da ortaya çıkaracak hem de babanın kendini yetersiz hissetmesinin ve kıskançlık duymasının önüne geçecektir. Bunun dışında bebeğin beslenme süresince babanın da sürece dâhil olması faydalı olabilir. Babalar bebekleri emziremese bile onu biberonla besleyerek hem anneye yardımcı olacak hem de baba ile bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirecektir.

Bebeğiniz özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda geceleri beslenmek için sık sık uyanabilir. Babalar, bebekler gece uyandığında onu besleyemese bile kucağına alıp onu avutmaya çalışarak, altını değiştirerek, emzirmesi için annesine götürerek veya bebeği tekrar uyutmaya çalışarak kendini yetersiz hissetme ve kıskançlık duygusundan arınabilir. Ayrıca uyumak için babasının kucağında bulunan bebeğin, besin kaynağı olarak gördüğü annesinin kokusundan bir süre uzak kalması daha rahat uyuma olasılığını yükseltecektir.

Babalar, anne ve bebek arasındaki sıkı bağı ve annenin bebeğe olan ilgisinin ne kadar üst düzey olduğunu gördüğünde kıskançlık hissine kapılmaması gerekir. Bunun için çocuk bakımındaki bebeğin yıkanması, bebeğin giydirilmesi ve benzeri işlerde aktif rol alması gerekir. Bu da kendilerini yetersiz hissetme ve kıskançlık duygularını bastırabilir.

Ebeveynlerin kendine vakit ayırması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler