Emziren Annenin İş Hayatına Dönüşü

by Bebek Melekleri

Emziren Annenin İş Hayatı Çalışan anneler için doğum sonrası izin, bebekle annenin birbirlerine uyum sağlamaları için önemlidir. Annenin kendini sağlık olarak toparlaması için gereken süreye ek olarak bir de bebeğine alışmak için bir süre işten uzak kalması olumlu olacaktır. Çalışan annelerin emzirmeye devam etmesi durumunda hazırlık ve uygulama açısından dikkat etmesi gereken konular vardır.

Emziren Annenin İş Hayatı Çalışırken bebeği emzirebilir mi?

Küçük bir bebeği bir bakıcıya veya ailenizden birine emanet etmek anneler için genellikle zordur. Duygusal anlamda bu yükü taşıyamayacak anneler de olacaktır. Özellikle bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız iş ve ev arasındaki dengeyi nasıl kuracağınız konusunda endişeli olabilirsiniz. Bu sebeple eğer işe dönecekseniz öncesinde kendinizi ve bebeğinizi bu sürece hazırlamak faydalı olacaktır.

İşe başlar başlamaz bebeğinizi biberona alıştırmak veya sütten kesip mamayla beslemek gibi kararlar oldukça risklidir. Çalışma dönemi için nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyerek önceden gerekli hazırlıkları yapmanız riskleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Bebeğinizi emzirmeye devam etmek istiyorsanız işe başlamadan önce sütünüzün yeterli seviyeye geldiğinden emin olmalısınız. Süt rezerviniz yeteri kadar dolu değilse biberona başlamamalısınız. Bu durum bebekte meme karmaşasına yol açabilir. Bebeğinizin memenizi reddetmesi gibi bir problem sütünüzün azalmasına sebep olabilir.

İşe geri dönmenize birkaç hafta kala bebeğinizden uzak kalma fikrine alışın. Çalışmaya başlamadan önceki haftalarda ara sıra biberonla beslemek, ek besin olarak mama verecekseniz mamaya alıştırmak ve sağdığınız süt konusunda bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. Süt sağmakla ilgili bilgi sahibi olmak da sizin için faydalı olacaktır. Süt sağmayı öğrenme sürecinde topladığınız sütleri biriktirirseniz bu işe dönme durumunda oluşacak acil durumlar için faydalı olacaktır.

Sizin sağlıklı beslenmeniz hem süt üretiminiz hem de bu süreçte enerjinizin yerinde olması açısından önemlidir. Hem çalışıp hem bebeğinizle ilgilenmek yorucu olacaktır. Bu sebeple uykunuzu almaya özen gösterin.

Bebeğiniz için işe gitmeden önce süt sağıp bırakmak ve öğlen eviniz yakınsa gidip emzirmek gibi bir düzen oluşturabilirsiniz. Nasıl bir beslenme düzeni oluşturursanız oluşturun bunu bebeğinize bakan kişiyle paylaşın. Eşinizin ve iş yerinizdekilerin bu süreçte size destek olması oldukça önemlidir.  

Çalışmaya perşembe veya cuma günü dönmek hafta sonu tatiliyle biraz rahatlamanızı sağlayacak ve adaptasyonunuzu hızlandıracaktır. Sütünüzün bu süreçten olumsuz etkilenmesine karşı hazırlıklı olun. Böyle bir durumda mamayla beslemek size kendinizi kötü hissettirmesin

Bir süre evden çalışmayı, işinizi yarı zamanlı olarak sürdürmeyi veya tam gün çalışmayı tercih edebilirsiniz. Mama veya anne sütüyle besleyebilirsiniz. Bunlardan hangisini seçeceğiniz sizin ve bebeğiniz için hangisinin uygun olduğuna göre değişiklik gösterecektir. 

Memeyi İstemeyen Bebek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin