Emziren Annelerde Göğüs Bakımı

Emzirmeye başlayan annelerin göğüslerinde bazı değişiklikler veya sorunlar görülebilir. Bunların ne olduğunu ve nasıl halledilebileceğini bilmek yararlı olacaktır.

Emziren Annelerde Göğüs Bakımı

 Emzirmeye başlayan annenin göğsünde ne tür değişiklikler meydana gelir?

Bebek doğduktan sonra, eğer olağanüstü bir durum yaşanmadıysa, doğumun üzerinden çok geçmeden emmeye başlayacaktır. Bununla birlikte memelerinizde doluluk, meme uçlarında çatlaklar, süt kanallarında tıkanıklık, meme enfeksiyonu gibi bazı durumlar meydana gelebilir. Bunlar çoğu zaman büyük bir probleme neden olan şeyler değildir. Bazı basit uygulamalarla bu problemlerin yaşanmasının önüne geçebilirsiniz.

Bebek emmeye başladıktan birkaç gün sonra memelerinizde sertlik, doluluk ve hassaslık görülebilir. Bu durum, bebeğinizin emmek için meme ucunu kavramasını zorlaştıracaktır. Angorjman veya süt toplanması olarak adlandırılan bu şişkinlik hâli memelerinizde kan toplanmasına da yol açabileceğinden memedeki süt akışını zorlaştıracaktır. Bu durumlarda süt akışının sağlıklı şekilde sağlanması için bebeği emzirmeye başlamadan önce elinizle memenizden bir miktar süt akmasını sağlayabilirsiniz. Süt aktıkça meme uçlarınızın yumuşamaya başladığını görebilirsiniz ve bebeğinizi emzirmeye başlayabilirsiniz. Emzirmeden önce ılık su ile duş almak veya süt sağma pompasıyla bir miktar süt sağmak da süt akımını kolaylaştırıp meme uçlarının yumuşamasına katkı sağlayabilir. Angorjmanı engellemek için yapabileceğiniz en önemli şey bebeği uzun süreli olarak ve sık sık emzirmek olacaktır. Zorunlu olmadıkça öğün atlamadan, her öğünde bebeğinizi emzirerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Eğer bebeği emzirdikten sonra memelerinizde acı hissederseniz, şişkinliği azaltmak ve acıyı bir miktar hafifletmek için göğüslerinize buz uygulayabilirsiniz. Süt toplanması, genellikle doğumun ardından gelen birkaç gün içinde geçecektir.

Emziren anneler göğüslerine bakım yaparken neye dikkat etmelidirler?

Emen bebeğin, memeyi doğru şekilde ağzına alamaması veya yanlış pozisyon sebebiyle meme ucunda çatlaklar oluşabilir. Emzirme sırasında bebeğin kafası ile vücudunun aynı hizada olmasına ve bebeğin emerken sadece meme ucunu değil areolayı da ağzına almış olmasına dikkat ederek bu çatlakların oluşumuna engel olabilirsiniz.

Bazen, emziren annelerin memelerindeki süt kanallarının tıkanması, sütün geri gitmesine neden olabilir. Dokunduğunuz zaman bu tıkanıklıkları kolayca hissedebilirsiniz. Bu tıkanıklık enfeksiyon yapabileceğinden hemen müdahale etmek faydalı olacaktır. Tıkanan süt kanallarını açmak için bebeğinizi ilk önce süt kanalı tıkanan memeniz ile emzirerek tıkanıklığın sona ermesini sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğin süt emmesi tıkanıklığın giderilmesi için yeterli olmazsa elinizle veya süt sağma pompasıyla bir miktar süt akıtarak tıkanıklığı gidermeye çalışabilirsiniz. Eğer bu uygulamalar çözüm için işe yaramazsa bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Memenin, emzirme sırasında tam olarak boşalmaması meme enfeksiyonuna sebep olabilir. Titreme, vücutta görülebilecek ağrılar, yüksek ateş, göğüste hassasiyet, şişlik ve kızarma meme enfeksiyonunun habercisi olabilir. Bu durumlarda çoğu zaman emzirmeye devam etmenin bir sakıncası yoktur ancak meme enfeksiyonundan şüphelendiğinizde bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0