EMZİREN ANNE

Emzirmek bebeğin besin ihtiyacının giderilmesi ve anne ile bebek arasında bağ kurulması için sürdürülen değerli bir aktivitedir. Emziren annelerin sağlıklı bir süreç için birtakım konularda bilgi sahibi olması önem taşır. Emziren anneler bu dönemde bebekleri için fedakarlık yapmalıdır.

EMZİREN ANNE

Emziren anneler ne yapmalıdır?

İlk kez bir bebek dünyaya getiren anne genellikle bebeğin nasıl emzirileceği konusunda bilgi sahibi değildir. Bunun için henüz bebek dünyaya geldiği ilk günde bir doktordan veya emzirme hemşiresinden bununla alakalı gerekli bilgiler alınmalıdır. Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirici bir eylemdir. Anneler doğru tutuş, süt rezervini artırma, emzirme süresini ayarlama gibi bilgileri alırsa bu eylem aylar boyunca sorunsuz olarak devam edebilir.

Emzirmenin ilk zamanlarında bebek henüz emmeyi yeni yeni öğrendiği için sütün gelişinin zor olması olasıdır. Bu durumda bebeğin süt gelmemiş olan göğsü sert bir biçimde emmesi meme uçlarının zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle bebek emmeden önce süt bezlerini uyarmak için masaj yapmak ve birkaç damla sütün akmasını sağlamak daha doğrudur. İlk hafta salgılanan ve normal süt renginden farklı olan kolostrum bebeği hastalıklara karşı koruyan kahverengimsi bir süttür. Bu nedenle sütün rengi konusunda ilk hafta endişe edilmemelidir.

Bebeğin emmesi için ne yapılmalıdır?

Bebeğin emmesi için yalnızca meme ucunun bebeğin ağzına verilmesi hem yeterli sütün gelmemesine hem de annenin meme uçlarının tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle meme ucu ile beraber koyu renkli kısmına tamamının alınması sağlanmalıdır. Bebek doyduktan sonra meme ucu direkt ağzından çekilmemeli bebeğin çenesine ve yanaklarına dokunarak kendisinin bırakması sağlanmalıdır. Çünkü bu durum da meme uçlarının zarar görmesine neden olabilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sürdürebilmesi için annenin meme uçlarının sağlığına dikkat etmesi önemlidir. Emzirme sonrası meme uçları temiz bir su ve parfümsüz bir sabunla yıkanmalı, sutyen ve meme arasına pamuklu bir bez veya göğüs pedi konmalıdır. Emzirme sonrası ıslak kalan meme ucu tahriş olabileceği için ya açıkta bekleterek ya da sıcak hava üfleyen bir saç kurutma makinesi ile kurutulmalıdır. Silerek kurutmak tahrişe sebep olacağı için tercih edilmemelidir.

Annenin göğüs büyüklüğü ve süt rezervi arasında bir ilişki yoktur. Bu nedenle göğsün küçük olmasının bebeğin daha az besleneceği endişesini doğurması yersizdir. Emzirmeden kaynaklı sarkmanın önlenmesi için emzirme dönemi için ideal olan destekli sütyenler kullanılmalıdır. Göğüslerde oluşan çatlakların önlenmesi için gebeliğin başından itibaren bazı yağlar veya gebelik döneminde kullanıma uygun olan kremler tercih edilebilir.

Emziren annelerin kendi sağlıkları ve bebeklerin daha uzun süre anne sütünden faydalanabilmesi için birtakım noktalarda özenli olmasında fayda vardır. Süt rezervini artırmak için dengeli ve yeterli beslenme, bol sıvı alımı, göğüslerin hijyeni ve sağlığı, gerekli masaj hareketlerinin yapılarak rahatlamasının sağlanması gibi konular daha uzun süre emzirmeyi ve meme sağlığını korumayı sağlayabilir.

EK GIDAYA GEÇİŞ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0