Emziren Annelerin Bilmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Emziren Anne Emzirme konusunda bazı temel noktaların farkında olup buna uygun davranarak bebeğinize ve size uygun bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Emziren Anne Emzirme konusunda neye dikkat etmeliyiz?

Beslenme süreci, hem annenin hem de bebeğin alışması gereken bir süreçtir. Sizin bilmenizde fayda olan bazı şeylerin farkında olmanız, hem bebeğiniz hem sizin için beslenme vakitlerini kolaylaştıracaktır.

Bazen bebeğiniz, meme ucunuzu uzattığınızda ağzını kapalı tutabilir. Böyle durumlarda meme ucunuzu bebeğin yanağına veya ağzına dokundurduğunuzda, eğer bebek beslenmek istiyorsa ağzını açacaktır.

Bebek emmeye başladıktan sonra anne, göğsünde dalgalanma ve kabarma durumu hissedebilir. Bu durum genellikle kısa bir süre sonra son bulacaktır ancak bu his sonlanmadıysa bebeğinizi kendinize çekip göğsünüzü biraz daha sıkmayı deneyebilirsiniz.

Anne sütü, sindirimi en kolay besinlerdendir, özellikle yeni doğan bebekler sık sık beslenmek isteyecektir. Unutmayın ki ilk birkaç ay boyunca, emerek beslenen bebekler, gün içinde iki, üç saatte bir beslenmek isteyebilir. Doğumdan 6-8 hafta sonra bu durum biraz daha seyrekleşmeye başlayacaktır. Bebek ne kadar emerse anne sütünün üretilme oranı da aynı oranda artacağından bebeğin sık sık emmek istemesinin anne sütünün miktarı açısından bir azalmaya neden olması mümkün değildir.

Bebeklerin istediği kadar emmesine izin verilmesi de göz önünde bulundurulması gereken bir konudur. Her beslenme, farklı sürelerde sonlanabilir. Bebekler ortalama olarak yarım saat emseler de bir sonraki emzirme zamanında bu süre değişkenlik gösterebilir. Bebekler, ihtiyaçlarının ne kadar olduğunu ve ne kadar süreyle emmeleri gerektiğini kendileri ayarlayabileceğinden bu konuda bebeğinize izin vermeniz önemlidir.

Bebeğin sık sık beslenmek istemesi onun aç kaldığının göstergesi değildir. Anne sütü çok kolay sindirilebildiğinden bebeğiniz gün içinde sık sık beslenmek isteyecektir. Ancak bebeğinizin yeterince beslenemediğini düşünüyorsanız, bebeğinizin düzenli olarak, gereken miktarlarda kilo alıp almadığına, bebeğin doğru şekilde yutkunup yutkunamadığına, bebeğinizin sağlıklı görünüp görünmediğine dikkat ederek bazı çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz, gereken şekilde emdiği zaman göğüslerinizde ısırılma gibi değil çekilme gibi bir his oluşacaktır. Beslenme sırasında göğüslerinizde ısırılıyormuş gibi bir his oluşuyorsa, bu bebeğinizin doğru ve yeterli beslenemediğinin göstergesi olabilir.

Bebeğinizin gereken miktarlarda ve doğru olarak beslenemediğini düşünüyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Emziren Annelerde Göğüs Bakımı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin