Empati Kurmada Ebeveynin Rolü

İnsanlarla kurulan ilişkileri yönlendirmesi açısından sosyal bir organ olarak gösterilen beyin, çocuklarda empati becerisinin gelişiminde büyük rol oynar.

Empati Kurmada Ebeveynin Rolü

Ebeveynler çocukların empati kurmasını nasıl sağlayabilir?

Ebeveynlerinin ilgisine her daim ihtiyacı olan çocuklar, bireysel gelişimlerini daha çok onlar aracılığıyla yürütebilirler. Bu durum zaman zaman büyük şehirde yaşayan çocuklar için zor olabilir. Çünkü anı depolamak için uzun süreli, sabit durdukları bir yeri bulmakta zorlanabilirler.

Annesi babası çalışan bir çocuğu düşünelim. Sabah onlar gittikten sonra çocuk, bakıcısıyla kalır, ardından servisle okula gider. Okula gittiğinde serviste yaşadığı durumu kimse bilmez ya da gün içinde öğretmenleriyle yaşadıkları kendinde kalır. Çocuğun etrafında onun ruhsal durumunu gözleyen sabit biri olmadığı için yaşadıklarını hafızasına ekleyemez, kimseyle empati kuramaz. İş bu sefer aileye düşer. Aile, akşam gerekli ilgiyi göstermezse çocuk kendini iyice yalnız hissedebilir.

Ebeveynlerin empati kurmada neyi dikkat etmelidir?

Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişim kurabilmesi, çocukları kadar kendileri için de önemlidir. Mesela bir annenin 2 yaşındaki çocuğundan emzik emmeyi kesmek istediğini düşünelim. Çocuk için ilk birkaç gün çok iyi geçebilir, ama sonraki günler durum iyice çıkmaza girebilir. Emziği verilmediği sürece çocuk yemek yemez, uyku uyumaz, sürekli ağlar durumda olabilir. Böyle bir durumda çaresiz kalan anne, emziği vermek istese de doktoru tarafından bu önerilmez. Çünkü emziği verirse, çocuğun kafası daha çok karışacaktır. Zaman geçer ama durum iyileşmezse aslında burada farklı bir problemin olduğu düşünülmelidir. Belki de emzik kesilme kararından önce çocuğu duygusal açıdan önemli derecede etkileyecek bir durum yaşanmıştır (bakıcısının işten çıkması gibi). İşte bu ancak annenin, sıkıntılı zamanlarda sorunu hemen çözmek yerine durumu anlamaya çalışma becerisiyle ilgilidir.

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken şey, çocuklarının yönetilecek bir varlık olmadığıdır. Çocukların sıkıntılarına yaklaşmak şirket yönetmekle aynı şey değildir. Onların ruhsal durumunu da ciddiye almak, duygularını paylaşmak gereklidir. Böyle olursa çocuk kendisinin anlaşıldığını düşünecek ve problemini rahatça ifade edebilecektir.

Empati kurmak, diğer tüm duygular gibi çocukların ilk yıllarında kurduğu ilişkilerle gelişir. Ebeveyn ilgisiz olursa ya da aşırı kontrolü olursa, ister istemez çocuk da o şekilde büyüyecektir. Kontrol etme arzusu taşıyan çocuk, empati kurmak yerine hükmetmeyi tercih edecektir.

Ebeveynler çocuklarının zekâ gelişimini bebek kasetleriyle, oyun kartlarıyla ya da eğitici programlarla sağlayamayabilirler. Çünkü çocuk için önemli olan, duygusal gelişimdir. Bu da ancak ebeveynin empati kurma becerisinin olanaklarıyla mümkündür.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0