Emme Alışkanlığını Bırakmamak

by Bebek Melekleri

Üç yaşına gelen çocuklar emme alışkanlıklarını genellikle terk eder. Ancak bazı çocuklar için durum böyle olmayabilir. Çocuğunuz hâlâ emzik, biberon veya parmak emmeye devam ediyorsa bazı durumları göz önünde bulundurarak harekete geçmeniz gerekebilir.

Emme alışkanlığı üç yaşına gelindiğinde terk edilmediyse pek çok soruna yol açabilir. Emzik, biberon veya parmak emmekten ötürü dişlerin yapısında, ağız gelişiminde veya konuşmada bozukluklara sebep olabilir. Eğer emmenin yapısal bir bozukluğa sebep olduğu ile ilgili bir endişeniz varsa bunu bir uzmana danışmalısınız. Eğer çocuğunuz üç yaşında hâlen emdiği için bir sorun ortaya çıktıysa bu alışkanlığı bırakmak için bazı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Emme alışkanlığını nasıl bıraktırabilirsiniz?

Çocuklar için emmekten vazgeçmek pek de kolay bir durum değildir. Bunun için öncelikle çocuğunuzun istekli olması esastır. Emme alışkanlığından vazgeçmesi için, işe öncelikle çocuğunuzun bu konudaki fikrini etkilemeyi deneyerek başlayabilirsiniz. Bunun için bir uzmandan yardım almak yerinde olacaktır. Uzmanın yönlendirmeleri doğrultusunda çocuğunuzu ikna edebilirsiniz. Bazen siz ne kadar uğraşsanız da çocuğunuz bir başkasından aldığı tavsiyeyle hareket edebilir.

Çocuğunuzu ikna etmek için artık büyüdüğünü ve bunun büyük çocuklara özgü bir davranış olmadığını söylemeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca emmeyi bırakırsa karşılığında bir ödül alacağını bilmesi teşvik edici olabilir.

Çocuklarda belli bir yaştan sonra emmek yalnızca alışkanlık hâline geldiği için sürdürülen bir aktivitedir. Ağzını emzik, biberon veya parmağını emdiği zamanlardaki gibi meşgul edecek bir müzik aleti çözüm olabilir. Çocuğunuzun emmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerde atıştırmalık vermek, konuşarak meşgul etmek veya müzik aleti çalmak aklının dağılmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzdan birden bire bir alışkanlığı bırakmasını beklemeniz yersiz olacaktır. Bu sebeple işe azaltmakla başlamalısınız. Emziği yalnızca uyurken kullanmasına izin vermek veya saat sınırı koymak çocuğunuzun yavaş yavaş bu alışkanlıktan vazgeçmesine yardımcı olabilir. Çocuğunuz koyduğunuz saat sınırına uyuduğunda onu tebrik etmeniz ve başardığı için onunla gurur duyduğunuzu söylemeniz kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Emzikten ve biberondan aldığı hazzı minimuma indirmeniz de çocuğunuzun bu alışkanlıktan vazgeçmesine yardımcı olacaktır. Emziğe delikler açmak, biberonun içine tadını sevmediği bir içecek koymak deneyebileceğiniz yöntemlerdendir. Ayrıca bir süre emzik veya biberonu saklamanız da bir çözüm olabilir. Çocuğunuza emziğinin kaybolduğunu ve artık doktorun emmesini istemediği için yenisini alamayacağınızı söylemeniz unutmasına yardımcı olabilir. Böyle bir durumda rahatı kaçtığı için öfkelenebilir. Emmeye ihtiyaç duyduğu anlarda aynı rahatlamayı yaşatacak, sarılmak, oyun oynamak gibi yöntemler sunmayı deneyebilirsiniz.

Bazen çocukların belli bir yaştan sonra bile emmeye aşırı takıntılı olmaları altta yatan psikolojik bir problemin işaretçisi olabilir. Böyle bir durum gözlemlediyseniz bunu muhakkak doktorunuzla görüşün.

Aynı odayı paylaşan kardeşler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler