Yürümeye Başlama ve Kemik Gelişimi

Bebeklerde emekleme ve yürüme dönemine geçildiğinde bazı sıkıntılar söz konusu olabilir. Bu dönemde bebeğinizi dikkatle gözlemlemeniz önlem almanız için oldukça önemlidir.

Yürümeye Başlama ve Kemik Gelişimi

Bebekler ne zaman yürümeye başlarlar?

Bebeklerin emekleme döneminden sonra ayağa kalkıp yürüme dönemleri başlar. Çoğu bebek 5 ile 9 ay arasında emekleme dönemini ve ayağa kalkmak için çabalama dönemini yaşar. 6. ayında eşyaların etrafında dolanırken ayağa kalmaya çalışma isteği içinde olur ve 9. ayın sonları 10. ayın başlarında bu eylem başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Sonrasında artık ellerini bırakarak yürüme evresine geçilebilir. Bu süre içinde aile bireyleri ve çevre bebeğin gelişiminde büyük rol oynar.

Bebekler ilk adımlarını atarken bunu tam olarak başaramayıp sendeleyerek düşebilirler. Bu bebeğinizin kaslarında bir problem olduğunu göstermez. Bu düşmeler yürümeyi öğrenme aşamasının bir parçasıdır. Birkaç ay sonra tabi bu ebeveynlerin de desteğine bağlı olarak sendelemekten yürüme evresine geçer.

Bebeklerin emeklemeye ve yürümeye başladığı dönemde ne sıkıntılar görülebilir?

Bebeğiniz 9. aydan sonra yürümeye yavaş yavaş başlayabilir. Bu süre 12. aya kadar uzayabilir. Bazı durumlarda 12 ay sonrası yürüme çabaları başlamadıysa daha öncesinde emekleme dönemine geçme gözlemlenmiyorsa ya da bebek yalnızca parmak uçlarında yürüyor ise yolunda gitmeyen şeyler olabilir. Bunların yanında yürürken bir bacak kasına daha fazla yük verme durumu gözlemleniyorsa ve bacaklarına dair sağlıksız gözlemleriniz var ise doktorunuza başvurmanız gereklidir. Bu bulguların yanı sıra bacak eğriliği olarak adlandırılan bazı komplikasyonlar söz konusu olabilir. Bu durum dışarıdan bariz belli olabilecek düzeydedir, bebeğinizi gözlemleyerek doktora başvurabilirsiniz. Raşitizm bacak eğriliğine sebep olan bir hastalık. D vitamini ve kalsiyum eksikliğinden meydana gelen bu hastalık kemik gelişiminde sıkıntılar söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Böyle bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız gecikmeden doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Yürüme konusunda başka bir sorun da ayakların dışa veya içe basmasıdır. Bu durum bebeğinizin yürümekten korkmasına sebep olabilir. Bebek ayakları hafifçe içe dönük olarak doğabilir bu durum güvercin ayak olarak da tabir edilmektedir, sık sık yürümek ile düzelecektir.

Başka bir rahatsızlık ayak tabanlarının eğriliği durumudur. Bebeğin ilk aylarında görülebilen rahatsızlıklardan birisidir. Bu da bebeğiniz anne karnındaki pozisyonundan kaynaklanır. Bu durumdan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurmanız önerilir. 6 aylık bebeklerde hâlâ eğrilikler gözlemleniyor ise askıya alma veya kalıba sokma metotları uygulanabilir. İç kaval kemiği bükülmesi, uyluk kemiği dönmesi, parmak ucu yürümesi gibi birçok problemle daha karşılaşabilirsiniz. Bebeklerde tedavisi mümkün olan bu sorunları gözlemlediğinizde ertelemeden tedavi için doktorunuza danışmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0