Emeklemede Gecikme

by Bebek Melekleri

Bebeğiniz emeklemede gecikme yaşayabilir. Bebeğiniz geri geri gidiyor, yana doğru sürünüyor ama bir türlü emeklemiyorsa endişelenmeyin.

Emeklemede gecikme sebepleri nelerdir?

Sekizinci ayda yaşayabileceğimiz bir diğer deneyim de emeklemedir. Öncelikle uzmanlar emekleme konusunda bebeklerin gelişimlerinin birbirleriyle kıyaslanmaması gerektiğini söylemektedir. Ortalama emekleme süresi yedi buçuk ile dokuz ay arasındayken, bazı bebeklerin altıncı ayda da emekledikleri bilinir. Bazı bebeklerse emeklemeyi es geçerek direkt yürüyebilirler. Bir bebeğin emeklemeden önce iyi bir şekilde oturabilmesi önemlidir. Bazen emekleyen bebekler arasında bile farklar görülebilir. Bebekler emeklemeye geri geri veya yana doğru başlayabilirlerken, tek diz üzerinde ya da popo üzerinde denemeler yaparak başlayanlar da görülür. Bu farklı ilerleyen süreçten sonra genellikle birkaç hafta içerisinde düz ve ileri doğru gidebilirler. Bebeklerin bir noktadan diğer bir noktaya doğru ilerlerken seçtikleri yöntemin yanı sıra bağımsız hareket etmek için uğraşıyor olması da önemlidir. Sekizinci ayın son haftalarına gelinmesine rağmen bebeğiniz hala emeklemiyorsa ve birkaç gelişim alanında gerilik söz konusu değilse (sosyal, kaba veya ince motor hareketleri gibi) endişe edilecek bir durum yoktur.

Uzmanların genel olarak ortak görüşü; iyi emekleyebilen bebeklerin geç, hiç emeklemeyen bebeklerinse erken yürüdükleri yönündedir. Bebeğinizin emekleyebilmesi için yedi buçuk aydan itibaren evde yapacağınız antrenmanlarla ona destek olabilirsiniz. Öncelikle yerin süpürülmüş, tehlikeli cisimlerden arındırılmış olması önemlidir. Ardından bebeğinizi yüzüstü yere bırakarak ilgisini çekebilecek bir oyuncağı daha ileri bir noktaya koyup ileri doğru hareket etmeye yönlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz emeklemeye başladıysa yapmanız gereken, onu gözlemlemektir. Emeklemek zıt taraflı el ve ayaklarımızı kullanarak gerçekleşir. Vücuttaki çapraz hareket, beyindeki bilgilerin de çapraz hareketini sağlar. Emeklemek; bebeğinizin refleks koordinasyonunu hızlandırır, görme duyma ve algılama yetisine destek olur, yürümeden önce kalça yapısını anatomik olarak şekillendirir, bel bölgesini güçlendirir, omurgayı dik durmaya, ayak bileklerini yürümeye hazırlar. Emeklemeyi atlamak, ileride öğrenme güçlüğü riskine sebep olabilir. Bebeğinizi emeklemeye teşvik ederek, çeşitli egzersizler yaparak on ikinci aya kadar yürümeye hazırlayabilirsiniz. Mama sandalyesi ve pusetlerden çok yerde vakit geçirme süresini uzatmanız faydalı olabilir. Bu şekilde birkaç hafta içinde bebeğiniz emeklemeye başlar. Dokuzuncu ayı geçmiş olmasına rağmen bebeğiniz hâlâ emeklemiyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Altıncı ayda gerçekleştirilebilecek aktiviteler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler