Elektrik Çarpmalarında Yapılması Gerekenler

Ev ortamında gerçekleşen kazaların başında genellikle elektrik çarpmaları gelmektedir. Bebekler ve çocuklar, meraklı kişilikleri nedeniyle böyle kazalara uğrayabilirler ve çeşitli derecelerde etkiye maruz kalabilirler.

Elektrik Çarpmalarında Yapılması Gerekenler

Elektrik çarpmalarında ne yapılabilir?

Elektrik çarpmalarına diğer kazalara kıyasla daha erken müdahale edilmesi gerekir. Elektrik çarpmaları, anlık olabileceği gibi uzun da sürebilir ve bebeğin yakınındaki kişinin hemen elektrik akımını keserek müdahalede bulunması gereklidir. Evde, elektrik akımı sağlayan genellikle birçok eşya olduğu için bebekler tehlikelere açıktır. Açık prizlere, parmaklarını ya da metal bir eşyayı sokarak kazaya uğrayabilecekleri gibi kimi zaman da açıktaki kablolarda oluşan elektrik kaçakları bu kazalara neden olmaktadır. Elektrik çarpması yaralanmaları, çoğu zaman çarpmanın meydana geldiği uzuvdaki dokulara zararlar verir. Uzun süren çarpmalar, yanıklara ve iç organ hasarına yol açabilir. Daha sert ve kötü bir çarpmada ise ölümcül zararlar alınabilir.

Çarpma anını fark ettiğiniz andan itibaren ivedilikle elektriğin kaynağını kapatmanız gerekmektedir. Bunu yapamayacak bir pozisyondaysanız elektrik akımını iletmeyecek bir eşya ile (tahta, plastik gibi) bebeğinizi ya da çocuğunuzu oradan uzaklaştırmanız gerekir. Elektrik çarpmasının vereceği zarar; voltaja, elektrik kaynağına ve bebeğin ne kadar süre maruz kaldığına göre değişmektedir. Kazanın ardından, ilk önce ambulans çağırmanız gerekir. Ambulansı beklerken ilk yardım müdahalelerine başlayabilirsiniz. Bebeğinizi kaza alanından uzaklaştırdıktan sonra ilk işiniz, kalp atışını ve solunumunu kontrol etmek olmalıdır. Nefes alıp vermesi kesilmişse eğer suni teneffüs yapmalısınız. Bebeğinizin bilinci açıksa yanıkların olup olmamasını kontrol ederek doktorunuza haber verebilirsiniz.

Tüm bu kazaları önlemek için ne yapılmalıdır?

Tüm bu kazaları önlemek için evinizde birkaç değişiklik yapmalısınız. Prizlere kapak taktırmak, açıkta kablo ya da çoklu priz bulundurmamak, bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde metal bir eşya olup olmamasına dikkat etmek bu değişikliklere örnektir. Tüm bu önlemlere rağmen yine bir kaza meydana gelirse belirttiğimiz müdahaleleri dikkatle yerine getirmelisiniz. Elektrik çarpmalarına müdahale ederken kendinizi de sakınmanız, bebeğinize gerekli tıbbi müdahaleniz için önem taşımaktadır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0