OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN KAZANACAKLARI BAZI BECERİLER

4-5 yaş civarında bulunan çocukların el becerisi geliştirme, göz, parmak koordinasyonlarının ve dengelerinin yetişkinlere yakın olacağı söylenebilir. Bu dönemdeki çocukların merdiven çıkmak, koşmak, zıplamak gibi hareketleri rahatlıkla tek başına gerçekleştirebileceği bilinmektedir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN KAZANACAKLARI BAZI BECERİLER

Okul öncesi dönemde kazanacakları beceriler hangileridir?

Okul öncesi dönemin ortalarında bulunan 4-5 yaş civarındaki çocukların. Hareket kabiliyetlerinin önceki dönemlere oranla fazlalaştığı ve tek başlarına rahatça hareket etmeye başlayabildikleri söylenebilir. Çocuklar bu dönemde tek başlarına rahatça merdiven inip çıkma, zıplama, parmak uçlarında durabilme, takla atma, tırmanma gibi hareketleri yapabilirler.

Anne ve babasından özerkliğini büyük ölçüde kazanan, rahatça hareket edebilmeye başlayan çocuklar bu becerilerini sergilemek için anne ve babasının elinden tutmayı reddetme, onlardan önde yürüme gibi davranışlar sergileyebilirler. Bu sebeple bu dönemdeki çocuklarla dışarıda çıkıldığında anne ve babaların son derece dikkatli olmaları gerektiği söylenebilir.

Çocuklar 4 yaşına geldiğinde, el becerilerinin de büyük ölçüde gelişeceği ve tek başına yemek yiyebilme, kıyafet giyebilme gibi becerileri büyük ölçüde kazanacağı söylenebilir. Bu dönemde bulunan çocukların birçoğu, el becerileri geliştiğinden dolayı resim çizme konusunda hevesli olabilirler. Ellerini daha rahat kontrol edebilen çocuklar bu dönemde bazı geometrik şekillerin çizgilerini takip edebilir ve onları kopyalamaktan, bir eliyle kâğıdı bir eliyle de kalemleri tutarak yazma, çizme gibi işlemleri gerçekleştirmekten ya da kâğıt gibi çeşitli materyalleri kesip yapıştırarak çeşitli aktiviteler yapmaktan keyif duyabilirler. Ancak kesme işlemi gerçekleştirilirken çocuğun kendine zarar verme ihtimali bulunmayan malzemelerin kullanılması gerektiği ve bu işlemi bir yetişkin gözetiminde yapması gerektiği unutulmamalıdır.

El becerisi geliştirme için ne yapılabilir?

El becerileri gelişen çocuklar bu dönemde rahatlıkla insan figürlerini, üçgen, kare gibi geometrik şekilleri çizebilirler, bazı harf ve sayıları yazabilirler. 4 – 5 yaş döneminde bulunan çocukların birçoğunun yardım almadan giyinip soyunabileceği, çatal, kaşık gibi malzemeleri tek başlarına kullanabileceği ve tuvalet ihtiyaçlarını büyük ölçüde tek başlarına gerçekleştirebileceği söylenebilir.

El becerileri gelişip resim çizme, kâğıt kesip yapıştırma gibi faaliyetleri sık sık gerçekleştiren çocukların. Bu faaliyetler sayesinde el becerileri daha da gelişirken hayal güçlerinin de gelişim göstereceği söylenebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SOSYAL GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0