EK GIDAYA GEÇİŞ

Bebeklerde altıncı aydan itibaren ek gıdaya geçilebilir. Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğe verilecek öğünlerin içeriği, zamanlaması ve daha pek çok konuda gerekli noktalara özen gösterilmesi gerekir. Bu sayede bebeklerin yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanabilir.

EK GIDAYA GEÇİŞ

Ek gıdaya geçiş ne zaman olmalıdır?

Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeklerin sindirim sistemlerinin, çiğneme ve yeme becerilerinin buna hazır olması gerekir. Bebekler genellikle altıncı aya geldiklerinde anne sütü harici besinlere hazır hâle gelirler. Altıncı aydan itibaren anne sütünden kesilmeden, bebek aşamalı olarak ek gıdalara alıştırılmalıdır. Anne sütünden direkt olarak kesilip farklı besinlerle beslenmeye başlanırsa bu durumda ihtiyacı olan besin öğelerini yeteri kadar alamayabilir. Ek gıda süreci, bebeğin damak tadının ve yeme alışkanlıklarının uyum sağlayabilmesi için özenli yürütülmesi gereken bir süreçtir.

Ek gıdaya geçişte önemli olan bebeğin yiyeceği besinlerin içeriğidir. Anne sütündeki besleyici öğeler bebeğin her ihtiyacını karşılıyorken ek gıdada bunun için pek çok besinin tüketilmesi gerekir. Bu besinlerin hijyeni, hazırlanış biçimleri, pişirme şekilleri içeriğindeki besin öğelerini maksimum düzeyde koruyacak biçimde olmalıdır. Sebze ve meyveler vitamin değerlerini kaybetmeden taze bir şekilde hazırlanıp tüketilmelidir.

Bebeklere verilecek ek gıdalar mümkün olduğunca evde hazırlanmalıdır.  Hazır yoğurt yerine evde mayalanan yoğurtlar, ev ekmeği, tahıllarla zenginleştirilmiş kekler hazırlanabilir. Buna ek olarak kavanoz mamalarındansa sebze ve meyve püreleri de evde yapılabilir. Hazır yiyeceklerin gerekmedikçe kullanılmaması bebeklerin sağlığı için daha faydalıdır.

Ek gıdaya alışma sürecinde neye dikkat edilmelidir?

Ek gıdaya geçişin aşamalı olarak tamamlanması gerekir. Öncelikle bebeklerin sindirimlerine ve yeme becerilerine uygun besinlerden başlanmalıdır. İlk altı ay anne sütü temel besindir. Bu süreçte anne sütüyle yeteri kadar beslenen bebeklerde ek bir besine ihtiyaç duyulmaz. Ancak ilk altı ayda anne sütü ile yeterli kadar beslenemeyen, bunun yerine hazır mamalarla beslenen bir bebeğe damak tadını alıştırmak ve beslenmesini desteklemek için üçüncü aylardan itibaren bazı besinler verilebilir. Bebekler için hazırlanan muhallebiler, yoğurt, meyve suyu gibi besinler mamaya ek olarak verilebilir. İlerleyen aylarda bu besinlere sebze çorbası, meyve püresi gibi besinler de ilave edilir.

Altıncı aya geçildiğinde bebeklerin beslenme programının baş aktörü yine anne sütü olsa da programa pek çok yeni besin de dâhil olur. İlk altı ayda tamamen anne sütüyle beslenen bebekler altıncı ay itibariyle yeni tatlarla tanışırlar. İlk olarak ek gıdaya başlayacak bebeklerin programına yoğurt, meyve ve sebzelerin suları, yumurta sarısı gibi besinler dâhil olur. Ek gıdaya geçiş için ideal olan bu besinler alerjik bir etki yaratıp yaratmayacağının gözlemlenmesi için kontrollü biçimde verilmelidir. Bu besinler yalnızca yardımcı besin olarak verilmeli beslenme yine anne sütüyle devam etmelidir. Altıncı aydan sonra bebeğin damak tadı alıştıkça çeşitli çorbalar, peynir, et, balık gibi besinler bebeğin besin düzenine dâhil edilebilir.

Ek gıdaya geçişle birlikte bebeğin büyüme ve gelişimi doğrultusunda besin düzenine yeni besinler eklenir. Bu süreçte bebeğin damak tadı şekillenir. Ek gıda dönemine normalden erken başlamak anne sütünden elde edilecek olumsuz yönde etkileyebilir.

EK GIDALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0