Egzersiz Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Egzersiz sırasında dikkatli olmalısınız. Bebeğinize uygulayacağınız egzersizler ve çeşitli oyunlar onun sadece eğlenmesine değil çeşitli fiziksel ve zihinsel açıdan gelişimine de fayda sağlar.

Egzersiz sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Bu dönemde bebeğinizle beraber gerçekleştireceğiniz çeşitli egzersizler onun gelişimine büyük faydalar sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken ne bebeğinizi fazla zorlamalı ne de onu tamamen kendi hâline bırakmalısınız. Bebeğinizin potansiyeli doğrultusunda bir orta yol belirleyip egzersizleri bu ölçüde uygulamanız bebeğiniz için en faydalı durumu ortaya çıkaracaktır.

Uygulayacağınız egzersizlerin bebeğinizin zihinsel gelişimine olduğu kadar fiziksel gelişimine de katkı sağlayacak faaliyetler olmasına özen göstermelisiniz. Ebeveynler tarafından genellikle bebeğin zihinsel gelişimi için egzersiz uygulamaları önemsenmekte, fiziksel gelişim için fayda sağlayacak uygulamalar göz ardı edilmekte veya ikinci plana atılmaktadır. Bebeğinizin zihinsel gelişimine katkı sağlayan egzersizlerin yanında onun fiziksel gelişimi için katkı sağlayacak uygulamalara da önem vermeniz fiziksel gelişim açısından büyük oranda katkı sağlar. Örneğin bebeğinizin kollarını ve bacaklarını hafifçe bükmesini sağlamak, kollarından hafifçe çekerek doğrultmak gibi basit uygulamalar bebeğiniz için son derece faydalı olacaktır.

Egzersizler sırasında bebeğinizi gözlemlemeyi ihmal etmemelisiniz. Onun istemediği, yaparken mutsuz olduğunu açıkça belli ettiği uygulamaları ısrarla devam ettirmek doğru bir davranış olmayacaktır. Egzersizleri bebeğinizin istediği zaman, onun potansiyeli ve hazır olduğu ölçüde uygulamak göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Bebeğinizin hareketsiz kalmasına sebep olabilecek uygulamalardan kaçınmalısınız. Mümkün olduğunca özgür bir şekilde hareket edebileceği ortamların oluşturulması bebeğinizin gelişimi için olumlu durumlar ortaya çıkarır. Fakat bebeğin özgür olduğu ortamda sürekli sizin gözetiminiz altında bulunması gerektiğini unutmamalısınız. Bebekler genellikle 3-4 aylık olduklarında sürünmeye, sırtüstü yatarken çeşitli yönlere dönmeye çabalar. Bu durumlarda onun dönmesine yardımcı olarak ve bunu yineleyerek bebeğinizin hem eğlenmesine hem de fiziksel gelişimine küçük katkılarda bulunabilirsiniz.

Bazı ebeveynler bebeklerini egzersiz sınıflarına yazdırmayı düşünüyor olabilir. Egzersiz sınıfları olmazsa olmaz değildir. Ancak bebeğinizi bir egzersiz sınıfına yazdırmaya karar verdiyseniz, egzersiz sınıfında bebeğin rahatça ve güvenli olarak oynayabileceği alanların bulunması, yaşına uygun ortam ve materyalin mevcut olması, egzersiz sınıfındaki eğitmenlerin referansları ve sınıfın bir uzman tarafından gözetiminin mevcut olup olmadığı gibi konuları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Kolik nedir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler