Çocuk Gelişimi İçin Önemli Oyuncaklar

by Bebek Melekleri

Çocuk gelişiminde olumlu etkisi bulunan, çocuk hareketlerine belirli bir düzen getiren, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan, hayal gücünü besleyen ve destekleyen tüm nesnelere oyuncak denebilir. Bu oyuncak kum, kil ve boş kutular olabildiği gibi çocuklar için özel olarak üretilmiş oyuncaklar da olabilir. Eğitici oyuncaklar çocukların gelişimini sandığınızdan daha fazla etkilemektedir.

Eğitici Oyuncaklar Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Oyuncaklar, çocukların doğal yeteneklerini besleyen ve ortaya çıkmasına yardım eden önemli bir eğitim aracıdırlar. Bazı oyuncaklar çocuklara karar verme alanında yardımcı olabildiği gibi el becerilerini de olumlu etkileyen yapıda olabilirler. Açık hava oyunlarında önemli bir yer kaplayan su ve kum özellikle ilk 2 yılda önemli oyuncaklar arasındadır. Çocuklar için seçilecek oyuncaklar onun yaşına ve gelişmişliğine göre tercih edilmelidir. Aynı zamanda çocukların oyuncaklarla çok iç içe olmaları onların güvenliği açısından da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Çocuk gelişimi için önemli oyuncaklar nelerdir?

Yumuşak oyuncaklardan olan peluş ayılar çeşitli boyut ve şekillerde olabilirler. Özellikle bebeklerde güven duygusunu sağlayan oyuncak ayılar, yumuşak bir yüzeye sahip olmaları nedeniyle çokça tercih edilmektedir. İleriki zamanlardaysa çocuklar için bir arkadaş görevi dahi görebilen peluş ayılar, çocukların konuşup güvenebileceği oyuncaklar arasındadır. Bu aynı zamanda iletişim ve dil becerisinin de olumlu etkilenmesine sebep olabilir. Çeşitli büyüklüklerde bulunabilen çıngıraklar ise gürültülü olmaları nedeniyle özellikle bebeklerin dikkatini dağıtmak için kullanışlı oyuncaklardır. İç içe geçebilen kaplar veya kutular da çocuk gelişimi için önemli oyuncaklardandır.

Çocukların böyle kaplar ile oynaması el ve kol becerilerinin gelişmesinde yararlıyken, aynı zamanda yaratıcılıklarını da beslemektedir. Bu oyuncaklarla çeşitli nesneler inşa edebilirler. Aynı zamanda kum ve su havuzlarında da kullanılabildikleri için tercih edilebilir. Şekilli kutular çocukların şekilleri anlamlandırmaları açısından yararlı olabilmektedir. Böyle kutularda sadece o şeklin girebileceği delikler bulunur ve çocuklar da nesneleri o deliklerden geçirerek şekilleri öğrenebilir. Çocuk gelişiminde etkili olan diğer bir oyuncak grubu ise toplardır. Emekleme döneminden ergenliğe kadar geniş bir zaman diliminde kullanılabilirler. Küçük bebekler henüz emeklerken yuvarlanan topları takip etmekten ve yakalamaya çalışmaktan keyif alabilirler. Yeni yürüyenlerdeyse topları atma ve tutma, el-kol kaslarının ve dengelerinin gelişmesi açısından yararlıdır. Daha büyük çocuklarda ise topa vurmak, ayak dengelerini ve kuvvetini etkiler. Topla oynanan oyunlar çocukların birlikte oyun oynamasını sağlarken ilk sosyalleşme deneyimlerini de edinmelerini sağlayabilir.

Oyuncak arabalar (çekip bırakmayı ve zemin üzerinde sürmeyi severler), çay takımı (rol yapma oyunlarında yardımcı olur), oyuncak bebek (peluş ayılarla aynı sınıftandır), yap-bozlar (zihinsel faaliyetlerini etkiler), şekillendirme hamurları (yaratıcılıklarını geliştirir), kalem ve kâğıtlar (ince motor gelişimlerini etkiler) da gelişimlerini destekleyen diğer oyuncaklar arasında sayılabilir.

BEŞİNCİ YILDAN SONRA DİL VE BİLİŞSEL GELİŞİM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

egitici-oyuncaklar

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin