Ecza Dolabında Bulundurulması Gerekenler

Çocuğunuzun geçirebileceği bazı kazalara hemen müdahale edebilmek için sürekli olarak evinizde uygun ilk yardım malzemeleri bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Ecza Dolabında Bulundurulması Gerekenler

Hangi ilk yardım malzemesi hangi durumda kullanılır?

Çocuğunuzun ne zaman bir aksilik yaşayacağını bilmeniz mümkün değildir. Tüm önlemleri alsanız da çocuğunuz bazen kazalar geçirebilir. Bu durumlarda kazaların olumsuz sonuçlar doğurmaması için hemen müdahale etmeniz gerekir. Kazalara müdahale etmek için evinizde gerekli olan ilk yardım malzemelerini bulundurmalı, eksildikçe yerlerini doldurmayı ihmal etmemelisiniz.

Ecza dolabında bulundurulması gerekenler nelerdir?

Ecza dolabınızda mutlaka bulundurmanız gereken bazı malzemelerden söz edebiliriz.

Termometre, ecza dolabında bulunması gereken, kolay temin edilebilen önemli malzemelerden biridir. Uygun termometreyi belirleyip eczaneden veya başka tedarikçilerden temin edebilirsiniz.

Asetaminofen içeren şurup, çiğnenebilir hâlde veya suda eriyebilen toz hâlinde bulunabilen bu tür bir madde, çeşitli isimlerle piyasada bulunabilir. Suda eriyebilenler her yaştaki çocuk için genellikle uygun olabilirken çiğnenebilen türlerinin en az 12 kilogram ağırlığında, 2 yaşlarında ve çiğneyebildiğinden emin olunan çocuklarda kullanımı daha uygundur. Daha küçük çocuklarda ise bu içerikteki maddeler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Bu maddeleri kullanırken, çocuğunuzun yaşı doğrultusunda ona uygun dozun ne olduğunu öğrenmek için bir uzmana danışmayı unutmayın.

Çocuğunuzun nezle gibi sağlık problemlerinin sebep olabileceği burun tıkanıklıklarında kullanılmak üzere tuz içeren burun damlaları veya spreyleri de ecza dolabınızda bulundurmanız gereken önemli malzemelerdendir. Çocuğunuzda yaşanabilecek kas ağrılarını azaltmak veya gidermek için ecza dolabınızda sıcak su şişesi ve termofor, boğaz muayenesini kolaylaştırmak için ise dil basıcılar bulundurabilirsiniz.

Alerjik reaksiyonların görüldüğü durumlarda kullanılmak üzere bir antihistaminik, sinek ısırıkları ve kaşıntılı döküntülerin oluşturabileceği rahatsızlıkları azaltmak veya yok etmek için ise % 0.5’lik hidrokortizon kremi bulundurabilirsiniz. Kaşıntıları gidermek için kolloid yapılı yulaf banyoları da işe yarayabilir.

Ateş, kusma, ishal veya başka sebeplerden dolayı görülebilecek dehidratasyonların tedavisi için bir miktar rehidratasyon sıvısı bulundurmanız faydalı olabilir. Bu tür ürünler çeşitli marka ve isimlerle satılabilir. Çocuğunuz için en uygununu doktorunuza danışarak belirledikten sonra ecza dolabınızda bulundurabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında çocuğunuzla güneş altında zaman geçirmeden önce kullanılmak üzere bir güneş koruyucusunu ecza dolabınızda bulundurmanız avantaj sağlayacaktır.

Deride görülebilecek bazı küçük problemlerde kullanılmak üzere veya rektal termometreyi kayganlaştırmak için ecza dolabınızda vazelin bulunması da avantajlı bir durum oluşturabilir. Ayrıca termometreleri, cımbızları veya çocuğunuz için kullandığınız diğer malzemelerin hijyenini sağlamak için sürülebilecek veya uygulanabilecek alkol bulundurabilirsiniz. Ancak alkolü ateş düşürmek amaçlı kullanmamalısınız.

Ecza dolabınızda ilaçları çocuğunuza rahatça verebilmek için kullanımı kolay bir şurup kaşığı ve ilaçların daha rahat uygulanmasını sağlamak için damlalık veya ağız şırıngası bulundurmanız çoğu zaman büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Gazlı bezler, yapışkan bant, yara bantları, üçgen şekilli bez bandaj, steril pamuk, yuvarlak uçlu makas, buz torbaları, elastik bandaj gibi malzemeler de ecza dolabında bulundurulmasında büyük fayda olan malzemeler olarak sıralanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0