FARKLI EBEVEYNLİK TARZLARI

Her çocuk, farklı kişilik özelliklerine sahip olduğu için anne ve babaların çocuklara yaklaşırken bunu göz önünde bulundurmaları gerekir. Ebeveynlerin, çocuklarına yaklaşırken içinde bulunduğu farklı ebeveynlik tarzlarından bahsetmek mümkün olacaktır. Ebeveynlik tarzları nedir gelin bakalım.

FARKLI EBEVEYNLİK TARZLARI

Ebeveynlerin çocuklarına yaklaştıkları ebeveyn tarzları nelerdir?

Bazı çocuklar içine kapanık bir karakter yapısına. Bazı çocuklar dışa dönük bir yapıya sahip olabileceği gibi bazıları da her iki kişilik özelliğinden de davranışlar sergileyebilirler. Ebeveynler, çocuklara yaklaşırken bunu göz önünde bulundurarak onlara uygun davranışlar sergilemeyi önemsemelidir. Bazı uzmanların üzerinde uzlaştığı farklı ebeveynlik türleri olduğundan söz edilebilir. Ebeveynlerin bu tarzları bilerek, hangi ebeveynlik tarzını uyguladıklarının farkında olmaları çocuklarına yaklaşırken nasıl davranmaları gerektiğini anlamalarına da yardımcı olacaktır.

Bazı uzmanların görüşlerine göre ebeveynlerin uyguladığı dört farklı ebeveynlik türünden bahsetmek mümkün olacaktır. Bunlar hoşgörülü, müdahalece olmayan, yetkili ve otoriter ebeveynlik tarzları olarak sıralanabilir.

Hoşgörülü ebeveynlerin, çocuklara kural ve sınır koymayan. Çocukların hissettiği duygular karşısında aşırı tepki vermemeleri için sürekli çocukların suyuna giderek onların sakinleşmesini isteyen ebeveynler olduğu söylenebilir. Bu tür ebeveynler genellikle çocuklarıyla yeterince ilgilenemediklerini düşündüklerinden sık sık çocukla vakit geçirmek isteyebilirler. Çocuğun ebeveynlerinden bu tarz yaklaşım görmesi, kendini sürekli olarak haklıymış gibi hissetmesine. Her istediğinin yapılmasına alışık olmasından dolayı ilerleyen zamanlarda bazı sıkıntılar yaşamasına sebep olabilir. Hoşgörülü ebeveynlerin, çocuklarına zaman zaman hayır demek zorunda olduklarının farkına vararak çocuklara bazı kural ve sınırlar koymaları. Hem ebeveynler hem de çocuk açısından olumsuz durumlar yaşanma ihtimalini azaltacaktır.

Bu ebeveynlik tarzları özellikleri nelerdir?

Diğer bir ebeveynlik türü de müdahaleci olmayan ebeveynlik tarzıdır. Çocukların yaşadığı olaylara müdahale etmeyip onların olaylar karşısında kendiliğinden değerlendirme yapmasını isteyen bu tarz ebeveynlik. Çocukların bağımsız olmayı ve yaşadığı sorunlara tek başına çözüm bulabilmeyi öğrenmesi açısından faydalıdır. Ancak ebeveynlerinden bu tür davranışlar gören çocuklar, yardıma ihtiyacı olduğunda bunu belirtmeyi, yardım istemeyi öğrenmekte zorluk çekebilirler. Bu tarz ebeveynler, çocukların her zaman bir rehbere ihtiyacı olduklarını unutmadan onların tek başlarına hareket edebilmelerini fakat. Yardıma ihtiyaç duyduklarında bunu belirtmekten çekinmemelerini çocuklarına öğreterek yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçebilirler.

Otoriter ebeveynlerin çocuklara net kurallar koyarak onlardan bu doğrultuda davranmalarını isteyen ebeveynler olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ebeveynlerinden bu tür davranışlar gören çocuklar, bazı kurallara ve sınırlara uyması gerektiğinin farkında olarak yetişeceklerdir. Ancak otoriter ebeveynlere sahip çocukların çeşitli durumlarda daha fazla endişe yaşama ihtimali ve başarısız olmaktan korkma ihtimali artacaktır. Bu tarz ebeveynlik sergileyen anne ve babaların zaman zaman kuralları esnetmeleri ve olumsuz durumlar doğurmayacak şekilde bazen kuralların ihlal edilmesine müsaade etmeleri daha doğru olacaktır.

Yetkili ebeveynler ise hem kendilerinden hem de çocuklarından beklentileri yüksek olan ebeveynlerdir. Çocukların her istediğini yerini getirmeyip ne zaman hayır denileceğinin ve bazı kurallar olsa da bunların zaman zaman ihlal edilebileceğinin farkında olan bu tarz ebeveynlere sahip çocukların okul başarıları da genellikle yüksek olmaktadır. Ayrıca yetkili ebeveynlere sahip çocukların iletişim becerileri ve duygusal istikrarları da genellikle uygun şekillerde gelişir. Ancak bu tür ebeveynler, gerçekleştirecekleri uygulamalar hakkında fazla şüpheci olabilirler. Yetkili ebeveynlik tarzı sergileyen anne ve babalar. Her zaman her şeyin doğru olamayacağının bilincinde olarak bazen hata yapabileceklerini kabullenmeleri yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçebilir.

KURALLARI BENİMSETMEDE NE ÇOK HOŞGÖRÜLÜ NE ÇOK SINIRLAYICI YAKLAŞIM ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0