Ebeveynlerine Karşı Güveni Tam Olarak Gelişmeyen Çocukların Sergileyebileceği Davranışlar

Anneleri yanlarından ayrıldığında çocukların kendilerini güvende hissetmemeleri ve annelerini kaybetmekten, annesinin kendisini terk etmesinden korkan çocukların bu durumu yaşamaları güven duygusunun tam olarak gelişmemesinden kaynaklı olabilir.

Ebeveynlerine Karşı Güveni Tam Olarak Gelişmeyen Çocukların Sergileyebileceği Davranışlar

Çocuklar ebeveynlerine güvenmiyorsa nasıl davranırlar?

Annesine olan güven duygusu tam olarak gelişmeyen çocuklarda, anneleri yanlarından ayrıldığında terk edilme korkusu, kendini güvende hissedememe gibi duygular gelişerek uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları, saldırgan tavırlar sergileme, inatçılık gibi davranış bozuklukları meydana çıkabilir.

Çocuklar 3 yaşına gelene kadar oluşması gereken güven duygusunun tam olarak oluşmaması, özellikle çalışan annelerin, çocuklarının yanlarından sık sık ayrılmak zorunda kalacağından çocuklarda bu tür davranışların daha sık görülmesine neden olabilir. Anneler, işe gitmek ya da başka nedenlerle çocukların yanından ayrıldıklarında, çocuğun teslim edildiği insanlar çocuğun daha önceden tanıyıp sevdiği kişiler dahi olsa anneyi kaybetme korkusu oluşabilir. Güven duygusunun tam olarak gelişmemesi, anne çocuğa gerekli açıklamaları tam olarak yapsa, ona geri döneceğini söylese bile çocuktaki ağlama, huysuzluk gibi davranışların önüne geçilmesini zorlaştıracaktır. Böyle durumlarda annelerin çocuklarla empati kurarak çocukların düşüncelerini ve sergiledikleri davranışların sebeplerini anlaması bu duruma çözüm bulunmasını kolaylaştırabilir.

Çocuklarda neden güven duygusu tam olarak gelişmemektedir?

Anne ve babaların, kendileri yanında değilken çocuğun bakımını üstlenen insanlara güven ve sevgi duyması, çocukların da bu insana güven ve sevgi duyup ona alışmasını sağlayarak anneleri yanlarından ayrılırken daha az ağlamalarına ve huysuzlanmalarına katkı sağlayabilir. Bu güven ve sevgiyi anne-babaların çocuğun yanında sesli olarak ifade edebilmeleri hem çocuk hem bakıcı hem de anne ve babalar için işleri daha da kolaylaştıracaktır. Anne ve babasının, kendisinin bakımını üstlenen kişilerle iyi anlaştığını ve ona güvendiklerini hisseden çocuklar, onların yanından ayrılmasını daha kolay kabullenebilirler.

Çocukların bu yönde sergiledikleri olumsuz davranışların mutlaka bir nedeni olduğu unutulmamalı, anne ve babaların bu davranışların nedenini iyi tespit ederek problemin çözülmesi için uygun davranış ve yöntemler gerçekleştirilmeleri gerektiği göz ardı edilmemelidir. Problemin sebebi tam olarak anlaşılamadığında, anne-babaların çocuğun bu davranışlarının nedenini yanlış yorumlama ve yanlış uygulamalar gerçekleştirme ihtimalleri de artacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0