Ebeveynlerin Sosyal Hayatı

Bebek sahibi olduktan sonra ebeveynlerin yaşantılarında birtakım değişiklikler meydana gelebilir. Eski sosyal yaşantınızdan tamamen kopmadan yeni çevrelerde bulunmak bu değişikliklere alışmanızda yarar sağlar.

Ebeveynlerin Sosyal Hayatı

Bebek sahibi olmak ebeveynlerin sosyal yaşantısını nasıl etkiler?

Bebeğiniz doğduktan sonra sosyal yaşantınızda birtakım değişiklikler meydana gelmesi normaldir. İnsanlar, hayatlarında meydana gelen önemli değişikliklerin ardından içinde bulunacakları yeni duruma alışmakta zorluk çekebilirler. Yeni bir bebeğe sahip olmak da hayatınızda meydana gelebilecek önemli değişikliklerdendir.

Birçok ebeveyn, bebek sahibi olduktan sonra eski arkadaş çevresiyle bile eskisi gibi bir ilişki içinde olamayabilir. Bu duruma, bebek sahibi olduktan sonra vaktinizin ve enerjinizin çoğunu bebeğinize ayırıyor oluşunuz, hayatınızın her alanında bebekle ilgili, ona uygun davranışlar sergilemek ve sürekli onunla ilgili şeylerden bahsetmek istiyor oluşunuz, eğer daha öncesinde çalışıyorsanız tekrar işe başladığınızda iş çevrenizden hem duygusal hem fiziksel olarak uzaklaşmanız sebep gösterilebilir. Bahsedilen bu durumlar, bebek sahibi olmadan önceki alışık olduğunuz sosyal hayatınızın ve çevrenizin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olabilir. Ailelerin birçoğu bebek sahibi olma arzusu taşırken eski yaşantılarından da ödün vermek istemezler veya bebek sahibi olduktan sonra, eski sosyal çevrelerinden tamamen uzaklaşıp yalnızca kendileri gibi bebek sahibi ailelerle görüşmek isteyebilirler. İki durumun da ebeveynler için tamamen uygun olduğu söylenemez. Eğer yalnızca eski arkadaş çevrenizle görüşmeye devam ederseniz, bebek sahibi olduktan sonra alışmanız gereken yeni hayata adapte olmakta zorluk çekebilirsiniz. Çevrenizi tamamen değiştirmeniz de eski hâlinizi reddetmek anlamına gelebileceğinden yıpratıcı olabilir. Sizler için en iyi durumun eski çevrenizle zaman zaman görüşmeye devam ederken sizin durumunuzda bulunan yeni insanlarla da tanışmanız olacaktır.

Bebek doğmadan önce sahip olduğunuz sosyal çevrenizdeki insanlarla çeşitli organizasyonlarda görüşmeye devam edip sizi onlarla bir araya getiren ortak konulardan bahsetmek, eski yaşantılarının bu yeni duruma uyum sağlaması açısından keyifli ve faydalı olacaktır. Yeni bebek sahibi olmuş aileler de tanışıp bebek konusundaki konularda ve de keyif aldığınız diğer konularda onlarla birlikte aktiviteler, sohbetler gerçekleştirmeniz yeni yaşantınıza alışmanız için yararlı bir ortam meydana getirir. Yeni tanışacağınız insanlarla, sadece bebek konusunda değil diğer farklı konularda da bir şeyler paylaşabiliyor olabilmeniz yeni çevrenizin çok yönlü olması için yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0