Ebeveynlerin Sabırlı Olmayı Öğrenmesinin Önemi

Anne ve babaların sabredebilmeyi öğrenmesi, onların öfkelenmelerinin önüne geçerek olumsuz durumlarda kontrolsüz davranışlar sergilemelerini engelleyebilir. Anne ve babaların sabredebilmeyi öğrenmesi, hem çocuklarına hem de çevrelerindeki diğer insanlara karşı daha uygun yaklaşımlar sergilemelerini sağlayabilir.

Ebeveynlerin Sabırlı Olmayı Öğrenmesinin Önemi

Sabırlı olmanın faydaları nelerdir?

Çocuk yetiştirirken anne ve babalar kimi zaman çocukların bazı davranışları karşısında öfkelenebilir ve kontrolsüz davranışlar sergileyebilir. Çocukların davranışları karşısında anne ve babaların sabır göstermeyi öğrenmesi, mantık çerçevesinde hareket edip öfkeye neden olan duruma çözüm bulmayı da kolaylaştıracaktır.

Özellikle inatçı bir yapıda bulunan çocuklar, anne ve babalarını bazı davranışları ile öfkelendirebilir. Böyle durumlarda anne ve babaların sabır göstermesi, kontrolsüzce hareket etmemelerini ve çocukta bulunan söz konusu olumsuz davranışın yok edilmesi için gerekenlerin uygun şekillerde yapılmasını sağlayacaktır.

Sabır, olumsuz ve istenmeyen durumlar karşısında insanın sakinliğini, cesaretini, dayanıklılığını yitirmeme becerisi olarak tanımlanabilir. Sabredebilmenin öğrenilebilen, öğretilebilen bir yetenek olduğu ve tüm anne ve babaların bunu öğrenebileceği unutulmamalıdır. Anne ve babaların sabırlı olabilmeyi öğrenmesi, onların zaman zaman yaşayabileceği öfke, stres gibi bazı yoğun duyguların doğurabileceği olumsuz sonuçların görülme ihtimalini de azaltabilir.

Ebeveynlerin sabırlı olması neden önemlidir?

Anne ve babaların, özellikle çocuklarına karşı olan davranışlarının çoğu zaman uygun şekillerde gerçekleştirilmesi için de sabırlı olmayı öğrenmelerinde fayda olacağı söylenebilir. Çocuklara karşı her durumda mümkün olduğunca kontrollü ve uygun davranmak için sabırlı olup mantık çerçevesinde hareket edebilmek son derece önem taşır. Anne ve babalar çocuklarına karşı sabırlı olmayı öğrendiklerinde, yaşanan problemin daha kolay çözülmesi, çocuğun ihtiyaçlarının daha kolay tespit edilebilmesi ya da çocuklarla daha kaliteli zaman geçirilebilmesi gibi konularda avantajlı olacaklarını söylemek mümkün olacaktır.

Anne ve babaların çocuklarına karşı sabır göstermeyi öğrenmesi ve durum ne olursa olsun fevri davranmadan, sakince mantık çerçevesinde hareket edebilmesi çocukların da ileride bu yönde davranışlar sergilemeleri için örnek olacaktır. Küçük yaşlardan itibaren anne ve babalarıyla özdeşim kurup, geliştirmeye başladıkları kişilik özelliklerinde büyük ölçüde anne ve babalarından etkilenen çocuklar, sabırlı ebeveynlere sahip olduklarında sabretmeyi öğrenmeleri kolaylaşır. Bu şekilde çocuğun yaşamında büyük avantajlar elde etmesinin yolu açılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0