EBEVEYNLERİN ÖRNEK DAVRANIŞLAR SERGİLEMESİNİN ÖNEMİ

Çocukların sergileyeceği davranışlar, büyük ölçüde anne ve babalarının davranışlarının yansıması olacağından dolayı anne ve babaların çocuklara örnek olacak şekilde davranması, çocukların istenilen yönde davranışlar sergilemesini sağlayabilir. Ebeveynlerin örnek davranışları çocuklara yol göstermektedir.

EBEVEYNLERİN ÖRNEK DAVRANIŞLAR SERGİLEMESİNİN ÖNEMİ

Çocukların sergileyeceği davranışlar ebeveynlerinden etkilenerek mi oluyor?

Çocukların sahip olduğu düşünce ve davranışların büyük ölçüde anne ve babalarınınkine paralellik göstereceği söylenebilir. Anne-babalar, olaylar karşısındaki davranış ve düşüncelerine dikkat ederek çocuklarını istenilen yönde etkileyebilirler.

Çocukların, istenilen bir alışkanlığı kazanması ya da istenilen yönde davranışlar sergilemesi için onlara sadece sözle açıklama yapmak ya da öğüt vermek sınırlı şekilde faydalı olabilir. Sözlü açıklama ya da öğüt ile birlikte anne ve babaların da bu davranışları sergilemesi. Çocuğun yapması gereken şeyi daha kolay anlamlandırmasını sağlayarak bu alışkanlık ya da davranışın daha çabuk kazanılmasını sağlayacaktır. Çocukların anne ve babalarından gördüğü davranışların, televizyon, internet gibi çeşitli mecralarda izlediği davranışlardan daha etkili olduğu söylenebilir.

Ebeveynlerin örnek davranışları nelerdir?

Çocuklar anne ve babalarından gördüğü olumlu yöndeki davranışları yansıtabileceği gibi olumsuz davranışları da benimseyip sergileyebilir. Örneğin, anne ya da babası kendisine sürekli kızan, en küçük olumsuzluklarda bile sesini yükselten kişilerse çocuklar aynı davranışı oyuncaklarına ya da evcil hayvanlara sergileyebilir. Bu davranışı arkadaş ilişkilerinde de göstererek saldırgan tavırlar içine girebilirler. Aynı şekilde annesinin babasından şiddet görmesine şahit olan çocuklar da bu durumu kendi oyuncaklarına ya da evcil hayvanına uygulayabilir. Bu durumun içinde bulunan özellikle erkek çocuklar, kadınlara bu şekilde davranılmasını normalleştirerek sağlıklı olmayan bir düşünce geliştirebilir.

Çocukların davranışları olduğu gibi çeşitli olaylar karşısındaki duygu ve düşünceleri de anne ve babalarının düşüncelerini yansıtabilir. Anne ve babası, yaşanan bazı olaylara olumlu yönlerden bakmayı bilen, zor durumlar karşısında ümidini kolayca kaybetmeyen çocuklar da bu yönde duygu ve düşünceler geliştirebilir. Olaylara pozitif yönden bakabilen anne ve babaların çocuklarının da bu durumu daha kolay alışkanlık hâline getirebileceği ve böylece hayatının birçok alanında avantaj sağlayabileceğini söylemek mümkündür. Ayrıca bu durum, çocukların çeşitli duygusal problemler yaşama ihtimallerini de azaltabildiğinden son derece faydalı olacaktır.

EBEVEYN KAYBI YAŞAYAN ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0