Ebeveynlerin Örnek Davranış Edindirmesi

Anne, çocuğuna karşı düşünceli olmak istiyorsa öncelikle onun duygularına hitap edebilmelidir. Ayrıca çocuğuna karşı olan davranışlarında belli bir amaç güderek onu doğruya yönlendirmelidir.

Ebeveynlerin Örnek Davranış Edindirmesi

Çocuğa karşı düşünceli olmak için ebeveynin ne yapması gerekir?

Nöropsikoloji alanında yapılan çalışmalarda bir amaç taşıyarak yapılan davranışların, karşıdaki kişinin beyni tarafından taklit edildiğini göstermektedir. Dolayısıyla bir anne çocuğuna bir davranışını öğretmek istiyorsa bunun onun karşısında önce kendisini yaparsa daha başarılı olabilir.

1990’lı yıllarda İtalyan bilim insanları tarafından maymunlar üzerinde bir deney yapılmıştır. Fıstık yedirilen maymunların yeme işlemi sırasında beyinlerinin bir bölümünün ateşlendiği görülmüştür. Daha sonra bilim insanlarından biri, maymunun karşısında fıstık yerken maymunun aynı bölgesi tekrar ateşlenmiştir. “Ayna nöron” adı verilen bu çalışmada görülmüştür ki niyet ve amaç taşıyan davranışlar karşı tarafından tepki alabilmektedir.

Bu durum bir annenin, çocuğuna düşünme becerileri, problem çözme, kendine güven gibi konuları “yaşayarak ve yaşatarak” öğretebilmesinin de göstergesidir. Yani çocukların beyninde kendiliğinden var olma ihtimali az olan bazı durumlar, ebeveyn yardımıyla geliştirebilir. Her ne kadar çoğu ebeveyn, farklı sebeplerle çocuklarına gün içinde gerekli ilgiyi gösteremeseler de ebeveynlerin sıklıkla bu duruma başvurmaları önerilir.

Bazı anne babalar, çocuklarıyla yaşadıkları kriz anlarından şikâyet ederek kendileriyle iletişim kuramadıklarından yakınabilirler. Hâlbuki bu kriz anları, çocuğun karakter eğitimi için en elverişli zamanlardır. Çünkü her şey çok iyi giderken yapması istenilen davranışlar daha zor öğretilebilir. Krizi fırsata çevirmek ebeveynin elindedir.

Ebeveynler nasıl çocuklarına örnek olabilir?

Çocukların beyni, ailelerinin onlara sundukları tutumlara göre şekillenir. Bu sebeple çocuğa bir davranışı benimsetmek için sonuca odaklanmak yerine süreci çocukla paylaşmak tercih edilmelidir. Çünkü bu, ebeveynin çocuğuna karşı olan görevidir. Mesela küpleri üst üste dizmiş oyun oynuyorken bir anda küplerin yere düştüğünü ve çocuğun sinirlendiğini düşünelim. Burada anne, çocuğuna kızmak yerine onun sabırsız biri olduğunu sakin bir dille anlatırsa kriz anı olumlu bir davranışa doğru giden yol olabilir.

Ebeveynler zaman zaman çocuklarının dünyasına inemeyebilir. Davranışı görürler ama arkasında yatan nedeni okumaya çalışmazlar. Böyle bir durumda çocukla yine bir kriz anı çıkabilir. Mesela gündüz tüm gün annesiyle parkta oyun oynayan çocuk, yorulmanın verdiği uyaranla eve dönüşte markete gitmek istemeyebilir. Bağırıp çağıran çocuğa, annesi kızarsa bir kriz anı oluşabilir. Hâlbuki anne çocuğunun neden gitmek istemeyeceğini düşünürse sorun ortadan kalkabilir.

Kısacası, ebeveynlerin çocuklarla olan ilişkisinde, onların birey olduğunu unutmaması önemlidir. Çocuklar da duygu ve düşünceleri olan varlıklardır. Ebeveynler gerekli ruhsal zenginliğe ulaşıp çocuklarına bu konuda destek olabilmelilerdir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0