Ebeveynlerin Mutsuzluğunu Çocuğa Yansıtması

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin mutsuzluğunu çocuklara yansıtmaması gerekir. Herkesin, hayatında mutsuz olduğu, keyfini kaçıran meselelerin yaşandığı bir dönem olabilir. Çocuğunuz bunu hissettiğinde olumsuz etkilenmemesi için ona gerçek duygularınızdan bahsedebilir ancak sebebinin kendisi olmadığını ve bunun geçici olduğunu ona anlatabilirsiniz.

Çeşitli sebeplere keyfinizi kaçıran, mutsuz olduğunuz, moralinizin bozuk olduğu zamanlarda bunu çocuğunuz büyük ihtimalle hissedecektir. Bu durumu ondan saklamak ve mutluymuş gibi görünmek yerine çocuğunuza gerçek hislerinizden bahsetmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ebeveynlerinin üzgünken bunu sakladığını gören çocuk, devamlı mutlu olması gerektiğini veya üzüldüğü zaman kendisinin de duygularını saklaması gerektiğini düşünebilir ve bu durum, çocuğunuzun ileride sağlıklı olmayan bazı davranışlar sergilemesine yol açabilir. Ancak, mutsuz olduğunuz zamanlarda çocuğunuza hislerinizden bahsederken ona uygun bir dille anlatmaya ve çocuğunuza keyifsiz olduğunuzdan sıklıkla bahsetmemeye özen göstermelisiniz.

Ebeveynlerin mutsuzluğunu gizlemesi neden önemlidir?

Ebeveynlerin yaşayabileceği keyifsizlik, moral bozukluğu veya depresyon hâli, uzun sürmesi durumunda çocuğunuzun bakım sürecini etkileyecek duruma bile gelebilir. Böyle hissedilen zamanlarda bunu mümkün olduğunca kontrol altında tutmak için uygulayabileceğiniz bazı şeylerden bahsedebiliriz.

Öncelikle yaşanılan depresyon veya mutsuzluk hâllerinin neden kaynaklandığını tespit etmeye çalışmalısınız. Bu durumlara sebep olan problemin ne olduğu bulunduktan sonra bunu çözmek için atılabilecek adımlar daha da netleşecektir. Eğer mutsuz olmanız için görünürde bir sebep olmadığını fark ettiyseniz, bir uzmandan yardım almanız doğru olacaktır.

Sıkıntılarınızı paylaşmak için sizi anlayacak insanlarla sohbet edip onlara bu durumdan bahsetmeniz son derece faydalı olacaktır. Eşinizle ya da başka biriyle, çocuğunuz uyuduktan sonra veya uygun bir zaman yaratarak sıkıntılarınızı paylaşmanız, rahatlamanız için yararlı bir hareket olacaktır.

Çocuklar, içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumun sebebi olabileceği gibi bunun sonlanması için çözüm yolunun ta kendisi de olabilir. Çocuğunuzla beraber eğlenceli etkinliklere katılarak veya onunla birlikte sakin bir yerde beraber zaman geçirmek, içinde bulunduğunuz sıkıntılı durumun azalmasına fayda sağlayacaktır. Çocuğunuzla olduğu gibi, yanınızda çocuğunuz olmadan da eğleneceğiniz, hoşlandığınız etkinliklere katılmak veya zaman zaman sakin bir yerde tek başınıza kafa dinlemek bu depresyon veya mutsuzluk durumunun azalmasına, hatta yok olmasına katkı sağlayabilir.

İçinde bulunduğunuz sıkıntılı durumda kendinizi ihmal etmemelisiniz. İyi bir ruh sağlığı için, fiziksel sağlık durumu da büyük ölçüde önemlidir. Bu dönemde gerektiği kadar uyumaya, sağlıklı ve doğru beslenmeye dikkat etmelisiniz.

Gülümsemek ve kahkaha atmak, depresyon, keyifsizlik gibi durumların azalmasına yarar sağlayan iki ayrı davranış olacaktır. Size sıkıntı veren durumlarda ağlamak, rahatlamanız için büyük katkı sağlayabilir. Bazı araştırmalara göre gülümsemek, zorla bile olsa, moralin düzelmesi için yapılabilecek en doğru davranışlardan biridir.

Eğer keyifsizlik, mutsuzluk hâli sık sık tekrarlanıyorsa, uzun süreler bu hislerden kurtulamıyorsanız ve bu durum hem kendi yaşamınızı hem de çocuğunuzun yaşamını etkilemeye başladıysa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Dinlemeyi reddeden çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler