Ebeveynlerin Kendine Vakit Ayırması

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin kendine vakit ayırması büyük bir önem taşır. Bebeğiniz doğduktan sonra normal olarak gün içinde vaktinizin çoğunu ona ayırmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bebeğinizle ilgilenirken kendinize zaman ayırmayı da unutmamalısınız.

Ebeveynlerin kendine vakit ayırması neden önemlidir?

Bebeğinizin yeni doğduğu dönemde onunla ilgilenmekten tuvalete gitmek, duş almak, yemek yemek gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için bile vakit bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak yine de gün içinde kendinize ait zamanlar yaratmak için çabalamalısınız. Bu şekilde hem kendi ihtiyaçlarınızı rahatça karşılayabilmek ve rahatlamak hem de bebeğinizin bu duruma alışıp ilerleyen dönemlerde sizin sürekli bebeğinizle ilgilenip onu bu duruma alıştırmamak için faydalı olacaktır. Ayrıca bebeğinizle ilgilenirken yemek yemeyi geçiştirdiğiniz, hızlı ve yetersiz beslendiğiniz için hazımsızlık gibi problemler yaşamanız veya tuvaletiniz geldiğinde sık sık tutmanız durumunda idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler yaşama riskiniz artacaktır. Bebeğinizle ilgilenmek için vaktinizin çoğunu ayırmanız gerekse de kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için de vakit yaratmanız hem bebeğiniz hem de sizin için iyi olacaktır.

Gün içinde bebeğinizle ilgilenirken bazı durumlara dikkat ederek kendiniz için nasıl vakit ayırabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Örneğin yemek yemek için masaya oturduğunuzda bebeğinizi de yanınıza alarak onu yaptığınız aktivitelere dâhil edebilirsiniz. Mevsim ve hava sıcaklığı müsaitse ve bebeğinizin dışarı çıkmasında bir sakınca yoksa onu da yanınıza alarak kısa yürüyüşler, gezintiler gerçekleştirebilirsiniz. Siz bir şey için hazırlanırken veya kısa süreliğine bebeğinizin yanından ayrıldığınızda bebeğiniz ağlamaya başlarsa anında müdahale etmekten vazgeçin. Kısa süreyle bebeğinizin ağlaması çoğu zaman hiçbir sorun teşkil etmeyecektir. Kendinize vakit ayırmak için bebeğin bakımında ailenin diğer fertlerinden veya güvendiğiniz insanlardan yardım almaktan çekinmemelisiniz.

Bebek bakımı, özellikle yeni doğan bebeklere bakmak çoğu işten daha yorucu olacaktır. Bu süreçte kendinize vakit ayırabilmek, sevdiğiniz aktiviteleri ara sıra da olsa gerçekleştirebilmek, çocuk bakımına sürekli mesai harcayan ebeveynlerin rahatlaması ve yorgunluklarını bir nebze dahi olsa atması için önem arz edebilir. Bebek sahibi olan diğer ebeveynlerle, zaman zaman birbirinizin çocuklarına dönüşümlü olarak bakarak kendinize vakit yaratabilirsiniz. Eğer maddi durumunuz müsaitse bebek bakımında size yardımcı olacak birini işe almanız da kendinize vakit yaratabilmek için büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Ebeveynlerin çalışıp çalışamayacağına karar vermek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler