Ebeveynlerin Kendilerine ve Eşlerine Vakit Ayırması

by Bebek Melekleri

Bebek bakımının, ebeveynlerin hemen hemen tüm zamanını alacak bir iş olduğu söylenebilir. Bu durum, özellikle yeni bebek sahibi olan ailelerde başka işlere, kendilerine ya da eşlerine vakit ayıramamalarına yol açabilir. Bahsedilecek bazı bilgi ve tavsiyelerin göz önünde bulundurulması, ebeveynlerin bebek bakımı dışındaki işlere de vakit bulmasını sağlayabilir. Ebeveynler kendilerine vakit ayırması, kendi psikolojik durumları için önemlidir.

Ebeveynlerin kendilerine vakit ayırması neden önemlidir?

Bebek sahibi olduktan sonra anne ve babalar, eski sosyal yaşantılarına devam etmek, ev işleri ya da başka işler için vakit bulmak, dinlenmek, kendilerine ya da eşlerine vakit ayırmak gibi durumlara fırsat bulmakta güçlük çekebilir. Özellikle ilk bebeklerine sahip olan anne ve babalarda, tecrübesizlikten dolayı bu durum daha sık görülebilir. Ebeveynlerin aylar boyunca sadece bebekle ilgilenmesinin bazı duygusal problemlere yol açabileceği unutulmamalı, anne ve babaların kendilerine ya da eşlerine de vakit ayırması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Anne ve babaların bebek sahibi olduktan sonra kendilerine ya da eşlerine vakit ayırabilmek için bazı uygulamalar gerçekleştirmeleri faydalı olabilir.

Ebeveynler kendilerine ve eşlerine nasıl zaman ayırabilirler?

Bebek sahibi olduktan sonra anne ve babaların ev işlerini ikinci plana atıp, bebekle ilgilenmedikleri zamanlarda dinlenmeleri ya da hobileriyle uğraşmaları daha uygun olabilir. Hem bebek bakımının hem de ev işlerinin kusursuz olarak aynı anda yürütülmesi son derece zor olacaktır. Bu bakımdan, çocuklar uyuduklarında ya da onlarla başkalarının ilgilendiği zamanlarda anne ve babaların kendilerine vakit ayırmaları, rahatlamaları, dinlenmeleri ve böylece bebeğin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamaları sağlanabilir.

Anne ve babalar, bebeklerle ilgilendiği, onlarla oyun oynayıp vakit geçirdiği zamanları kendileri için de keyifli hâle getirerek psikolojik olarak rahatlayabilirler.

Bebek sahibi olduktan sonra anne ve babaların birbiriyle olan ilişkilerini de ihmal etmemeye özen göstermeleri gerekecektir. Bebeklerin anne ve babalarından göreceği ilgiye duyduğu ihtiyaç gibi eşlerin de birbirlerinden ilgi görmeye ihtiyaçları vardır. Bebekle ilgilenilmeyen zamanlarda eşlerin birbirlerine vakit ayırması ve birlikte yapılacak aktiviteler faydalı olabilir.

Anne ve babaların, bebek sahibi olduktan sonra ilgi alanları doğrultusunda gerçekleştirilen bazı aktiviteleri tam olarak bitirmelerine gerek olmadığı söylenebilir. Anne ve babaların bebek sahibi olduktan sonra da hobileri için zaman ayırmaları, yaşayabilecekleri stres, baskı, yorgunluk gibi hislerin azalmasını sağlayabilir.

İKİNCİ YAŞTAN SONRA OLUŞAN ALGISAL BECERİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin