Ebeveynlerin Davranış Bozukluklarına Tepkisi

Çocuklarda gelişimleri için normal seyrin dışında bir davranışla karşılaşılması hâlinde ebeveynler endişe ile hatalı tepkiler verebilir. Ancak bu davranışın daha zor atlatılmasına hatta kalıcı hâle gelmesine neden olabilen büyük bir hatadır. Bu nedenle davranış bozukluğu olan çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusu büyük önem taşır.

Ebeveynlerin Davranış Bozukluklarına Tepkisi

Davranış bozukluğu olan çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Ebeveynlerin çocuklarının gelişimlerinde olağandışı bir durumla karşılaşmaları hâlinde ne yapmaları gerektiğinden çok ne yapmamaları gerektiğini bilmeleri önemlidir. Çocuğun saldırganlığı, tırnak yemesi, idrar kaçırması gibi pek çok bozukluk ebeveynlerin yanlış tutumu sebebiyle yetişkinliği etkileyecek problemler hâline gelebilir.

Çocuğunuzda bir davranış bozukluğu gözlemlediyseniz bunun geçici olduğunu düşünerek harekete geçmemek yanlıştır. Bazı davranış bozukluklarına neden olan faktörler ortadan kalkınca davranışlarda da düzelme gözlemlenebilir. Ancak bu her seferinde böyle olmayabilir. Bu nedenle çocuklar bir uyum ve davranış problemi yaşadığında ebeveynler bu konuya karşı hassas olmalıdır. Geçici olduğunu düşünüp yok saymamalıdır.

Çocukların yaşadığı davranış bozukluklarının çoğu ailenin doyurmadığı ihtiyaçlardan kaynaklanır. Anne ve babalar için kabul edilmesi zor bir durumdur ancak anlamak ve buna göre bir yaklaşımda bulunmak gerekir. Çocuklar içlerindeki sıkıntıları dışa vurmak için kendilerine engel olamadan çeşitli davranışlar sergilerken ailelerin tahammülsüz ve anlayışsız tavrıyla karşılaştıklarında işler daha karmaşık hâle gelebilir. Aileler genellikle bu tip problemlere yaklaşırken baskıcı, zorlayıcı ve cezalandırıcı bir tavır takınır. Bu yaklaşım oldukça hatalıdır. Hatalı yaklaşım bozuklukların kalıcı olmasına hatta başka psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Davranış ve uyum bozukluğu olan çocuklara anne ve babanın yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Ailelerin yaklaşımlarındaki sorunlar bilgi eksikliğinden kaynaklanabilir. Çocuk yetiştirmek konusunda çok fazla bilgiye sahip olan aileler de davranış bozukluğu sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ancak yetersiz bilgi yanlış yaklaşımları ve hataları getireceğinden sorunların ortaya çıkması konusunda önemli rol oynar. Bu gibi bir durumda yapılacak en doğru şey bir uzmandan destek almaktır. Doğru yaklaşımı öğrendikten sonra buna göre davranmak ve aile içi huzursuzluğu ortadan kaldırmak için çabala sarf etmek esastır.

Eğer çocuğunuz bir davranış bozukluğu sorunu yaşıyorsa öncelikle kaynağını tespit etmelisiniz. Çocuğunuzu anlamadan direkt cezalandırmaya ve suçlamaya başlamanız büyük bir hata olacaktır. Davranış bozuklukları uzmanlar yardımıyla çözülmesi gereken problemlerdir. Genellikle aile kaynaklı olduğu için ailecek tedavi almak etkili bir çözüm olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0