Ebeveynlerin Çocuklarla Geçirdiği Zamanın Kalitesinin Önemi

Çocuklarına yeteri kadar zaman ayırıp onlarla yeterince ilgilenemediklerini düşünen anne-babaların, suçluluk duygusuna kapılmamaları gerektiğini ve çocukla geçirecekleri zamanın miktarının değil kalitesinin daha büyük önem taşıdığını bilmeleri faydalı olacaktır.

Ebeveynlerin Çocuklarla Geçirdiği Zamanın Kalitesinin Önemi

Anne-babanın çocukla kaliteli zaman geçirmesinin önemi nedir?

Özellikle çalışan anne ve babalar, günün büyük bölümünü evin dışında çocuklarından ayrı olarak geçirdiğinden dolayı çocuklarıyla yeterince ilgilenemedikleri için suçluluk duygusuna kapılabilirler. Ancak çocukla birlikte olma imkânı bulunan zamanlarda, geçirilecek zamanın kaliteli olmasına özen göstermenin bunu yeterince telafi edebileceğini söylemek mümkündür.

Çalışan ebeveynler işten eve döndüklerinde çocukları ile çok kısa da olsa oyunlar oynayıp kaliteli zaman geçirerek onların ihtiyaç duydukları ilgiyi karşılayabilirler. Çocukla birlikte geçirilen vakitlerde ebeveynlerin ve çocuğun birbirine sevgi göstermesi hem ebeveynlerin hem de çocuğun duygusal olarak doyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Çalışan ebeveynler çocuklarının ilgi ihtiyacını nasıl karşılayabilirler?

Çalışan ebeveynlerin evde olduğu zamanlarda önceliklerini çocuklarına vermesi, ev işleri gibi konularda ailenin diğer bireylerinden yardım alarak çocuğun duygusal ihtiyaçlarının giderilmesi için çaba sarf etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu kısıtlı zamanlarda ebeveynlerinden gördüğü ilgi ve sevginin sürekli olması, çocukların terk edilme korkusu yaşamamasını, ebeveynlerine güven duymasını ve ebeveynleri tarafından sevildiğini anlamasını sağlayacaktır.

Çocuklar duygusal ya da fiziksel olarak bir şeye ihtiyaç duydukları zaman bunu çeşitli şekillerde ifade edebilirler. Çocuğun bu yöndeki sözleri ya da davranışları ebeveynler tarafından önemsenmediğinde ya da çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması yerine başka işlerle ilgilenildiğinde çocuklar huysuzlanıp ağlamaya başlayabilir. Çocuk ağladıktan sonra ebeveynlerin onun ihtiyaçlarını karşılamak için çocuğa yönelmesi, çocukta anne ve babasının kendisiyle ilgilenmesi için ağlaması gerektiği gibi bir düşünce oluşmasına neden olabilir.

Çocuklar ağlamaya başladığında bile ebeveynler onların ihtiyaçlarını karşılamak için girişimde bulunmadıkları zaman ise ağlama feryat etme durumu daha da artış gösterebilir. Çocukların isteklerini yaptırmak, ebeveynlerinin onunla ilgilenmesini sağlamak için şiddetli şekilde ağlamasının ve saldırgan tavırlar göstermesinin ardından ebeveynler onlarla ilgilenmeye başladığında çocuklarda bu durum da alışkanlık hâline gelebilir. Bu durumda anne ve babaların çocuğa karşı olan tepkileri olumlu da olsa olumsuz da olsa çocuk ebeveynlerinin kendisiyle ilgilenmesinden keyif duyacaktır.

Anne ve babaların çocukla ilgilendikleri zamanın kaliteli geçmesine özen göstererek yanında oldukları zamanlarda öncelikle çocukla ilgilenmesi büyük ölçüde faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0