Ebeveynlerin Çocuklarını Farklı Duygulara Hazırlamaları

Ebeveynler olumlu-olumsuz tüm duyguların yaşandığı durumları, kriz anları dışında da çocukla sohbet ederek ona anlatabilirler.

Ebeveynlerin Çocuklarını Farklı Duygulara Hazırlamaları

Ebeveynler olumlu ve olumsuz duyguları çocuklara nasıl anlatmalıdır?

Ebeveynler, çocukların da birer birey olduğunu ve farklı duygular arasında geçiş yaptığını unutmamalıdır. Olumsuz duygular yaşandığında ya da evde problem çıktığında, çocuğu doğrudan odasına göndererek cezalandırmak, çocuğa ebeveynleriyle zaman geçirmek için hep problemsiz, mutlu olması gerektiği mesajını verebilir. Olumsuz duygularla ebeveynleri, kafasında birbirini iten ögeler olarak kodlayabilir.

Ebeveynler kriz anları dışında da çocukla sohbet ederek, çocuklarını kriz anlarına hazırlayabilir. Mesela anne, yuvaya yeni başlayan çocuğuna günün sonunda “Bugün çok heyecanlı bir gündü değil mi? Ben öğretmenin nasıl olacak diye çok merak ediyordum. Eğlenceli bir öğretmenin olduğunu görünce içim rahatladı. Diğer çocuklar da eğlenceli görünüyor. Kızgın ve mutsuz görünen birkaç çocuk vardı ama ilk günün heyecanından olduğunu düşünüyorum. Yarın neler olacağını sen de merakla bekliyor musun?” şeklinde yapacağı konuşma, bahsedilen kişileri olumlu ve olumsuz değerlendirilmesine, karmaşık duyguların farkına varılmasına yardımcı olabilir.

Çocuğu farklı duygulara nasıl hazırlayabiliriz?

Çocuğun farklı duygulara karşı farkındalığını arttırmak için kriz anlarının dışında da göndermeler yapmak yardımcı olabilir. Bu, çocuğun olumlu/olumsuz duygu ve davranışları birbirinden ayırt etmesine olanak sağlayacaktır.

Aşırı öfkelenen bir çocuğun öfkelenmesinin normal olabileceği ama bu olumsuz duygu hâlinin olumsuz davranışları tetikleyerek vurmak gibi yanlış bir eylemi doğurduğu bilincini çocuğa kazandırmak önemlidir. Olumsuz duygularla baş etmekte zorlanan çocuklara bu yaklaşım kazandırılmalıdır.

Bir yetişkin maaşına istenen zam yapılmadı diye patronuna sinirli olabilir. Bu duyguyla baş etmeyi öğrenememiş kişi davranışlarına hâkim olması gerektiği bilincine sahip olamayabilir. Bu noktada birey hissettiği olumsuz duyguya sahip çıkmalı ama olumsuz davranışlarını tetiklemesine izin vermemelidir. Duygu ve davranış arasındaki farkı ayırt etmenin temelleri çocuk yaşlarda atılabilir.

Çocukluktan itibaren sorunlarla başa çıkmak için, çocuğun duygusunun ebeveynler tarafından takip edilerek söylenmesi önerilebilir. Çocuğun kendi vücudunu dinleyerek vücudunun ona vereceği sinyallerin farkında olması sağlanabilir.

Olumsuz duyguların tetiklediği olumsuz davranışlar, çocuk yaşta tanımlanıp farkındalık oluşturulabilir. Çocukla birlikte alternatif çözümler düşünülerek, yalnız başına olumsuz durum yaşadığında alternatif çözümler düşünmesine ve yönelmesine olanak sağlanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0