Ebeveynlerin Çocukları Farkı Zamanlarda, Farklı Ruh Hâllerine Hazırlaması

Ebeveynlerin, çocuklarıyla onların problemli zamanlarında yaptıkları davranışları ve o anki duygularını konuşması, çocukların o duyguya hazırlanması anlamına gelebilir. Çocukların, hayatta bu duygulara yer olduğunu bilmesini ve kabullenmesini sağlayabilir.

Ebeveynlerin Çocukları Farkı Zamanlarda, Farklı Ruh Hâllerine Hazırlaması

Çocuklarda problem çözme yeteneği nasıl gelişir?

Çocuklar her şeyi aynı çerçevede değerlendirip yanlış genellemeler yapabilirler. İşten geç gelen babaya geç geldiği birkaç günün şikâyetini iletirken, “Her zaman geç geliyorsun!” diyebilir ya da baba yorgun olduğu için oyunu kısa kestiğinde “Hiç benimle oynamıyorsun!” şeklinde cümlelerle olaylara yaklaşabilirler. Bu yaklaşımlardan önce baba bazen çok yorgun olduğunu ama onunla oynamasa da onu çok sevdiğini söyleyebilir.

Çocuğa görünenin ardına bakmasını öğretmek için ebeveyn “sanki” ya da “-mış gibi” kavramları öğretebilir. “Hadi gel, dışarısı çok soğukmuş, üşümüşüz gibi yapalım.” ya da “Sanki bunu ilk defa yemişsin gibi geldi, ne dersin?” şeklindeki cümlelerle öğreti pekiştirilebilir.

Herkesin farklı düşüncede olduğu ve aynı olay karşısında farklı hisler paylaşabileceği bilgisini pekiştirmek için “sanmak” kavramı önemlidir. Örneğin, çocuğuyla biraz dağınık oynayan baba, çocuğa “Annen bize kızdı sandım ama aslında televizyonda gördüğü bir habere üzülmüş.” diyebilir.

Çocuklara duygularını kontrol etmeyi öğretmek için neler yapılabilir?

Ebeveynler, çocuklarla durumlara farklı yorumların getirileceği sohbetler yapabilir. Dışarıya oyun oynamaya giderken ebeveyn, “Ne kadar güzel, güneşli bir gün. Oyun oynamak için ideal. Dün oynamaya giderken hava yağmurluydu.” diyebilir. Aynı durumun içinde iyiyi ve kötüyü açıklamaya çalışabilir.

Ebeveynler çocukların davranışlarıyla ve sonuçlarıyla ilgili diyaloglar kurarken daha az savunma duymak istiyorsa farklı davranışlara ve sonuçlarına dikkat çekebilirler. Bu davranışların kendileriyle ilgili olan kısımlarına yönelmek faydalı olabilir. Mesela, “Bugün baban ve seninle birlikte sinemaya gelebilseydim sanırım çok mutlu olacaktın.” diyerek anne problemi üzerine alabilir.

Duygularını genellikle daha yüksek yaşayan çocuklar, problem çözme becerileri daha az gelişmiş çocuklardır. Bazen anlamsız şekilde tepkisiz kalırken bazen de aşırı tepkiler verebilirler. Ebeveynler, hissedilen duyguları derecelendirerek kontrol altında tutmalarına yardımcı olabilir. Mesela, “Tam yazı yazarken kırılan kalemin ucuna 1 derece sinirlendim, ama market kasasında izinsiz önümüze geçmeye çalışan adama 3 derece sinirlendim.” denilebilir.

Problem çözme yetenekleri gelişmeyen çocuklar, genelde kendi duygularına ve düşüncelerine odaklı yaşadıkları için diğerlerinin olaylara nasıl baktığını dikkate alamazlar. Böyle zamanlarda iki tarafın da memnun olacağı çözümler üretmekte zorlanırlar. Bu durumdaki çocuklara sakin zamanlarda kazan-kazan mantığı aktarılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0