Ebeveynlerin Çocuklara Eşit Davranması

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin çocuklara eşit davranması oldukça önemlidir. Çocuklar kardeşleriyle paylaşmak durumunda oldukları her şeyin eşit bir biçimde bölünmesi konusunda ısrarcıdır. Ya da kardeşine alınan bir şeyin aynısından kendilerine de alınması için inat edebilirler. Ancak çocuğunuz için her şeyi adil hâle getirmek gerçek hayatla karşılaştıklarında hayal kırıklığı yaşamalarına yol açabilir.  

Birden fazla çocuğu olan ebeveynlerin en sık karşılaştıkları problem çocuklar arasındaki rekabet durumudur. Çocuklar adil olunmadığını düşündükleri bir durumda sakin kalmak konusunda pek de başarılı değildir. Genellikle kardeşler arasında sorunlara yol açan bu durum aileler tarafından sürekli eşitlik sağlama çabasına dönüşebilir. Böyle bir durum gelecekte karşılarına çıkacak durumlara karşı çocukların, savunmasız kalmasına sebep olabilir.

Ebeveynlerin çocuklara eşit davranması neden önemlidir?

Çocuklar için paylaşılacak şeyin ne olduğu önemli değildir. Önemli olan bir kardeşin diğerinden daha büyük pay alıp almadığıdır. Söz konusu anne ve babanın ilgisi veya bir portakal olabilir. Bir çocuk için kardeşinin kendisinden daha büyük bir portakal dilimi alması, daha az sevildiğini düşündürüyor olabilir. Bu durumla tamamen baş etmeniz mümkün değildir ancak çocuklarınızda böyle hisler uyandırmak istemiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz yararlı olabilir.

Çocuklarınızı birbirlerinden farklı birer birey olarak görüp ona göre davranmanız oldukça önemlidir. Çocuklar bireyselliklerinin farkına vardıklarında kardeşinden farklı zevkleri olduğunu ve farklı şeylere ilgi duyduğunu hissedecektir. Bu durumda da farklı davranılmayı içselleştirip sürekli olarak kardeşiyle aynı şeyleri talep etmeyecektir. Çocuklarınıza bir hediye alırken bireysel zevklerini önemseyip ona göre hediyeler almalısınız. Eğer bir çocuğunuza bir şey alırken sırf huzursuz olacak diye diğerine de alırsanız özel ilgi alanları olmasının hiçbir değeri kalmayacaktır.

En büyük rekabet konularından biri sevgidir. Her çocuk ebeveynlerinden eşit sevgi görmeyi hak eder. Diğer tüm konularda eşitliği sağlayamasanız bile tüm çocuklarınıza eşit sevgi gösterin. İlgi ve sevgi ebeveynlerin arasında paylaşabilecekleri bir konu değildir. Anne ve babalar her çocuğuna eşit sevgi ve ilgi göstermelidir.

Bazen çocuklarınız arasında rekabete yol açan sadece yedikleri fındıkların sayısı olabilir. Bu tip durumlarda sorun yaşamamak için kimin daha büyük pay aldığı konusunda tartışma yaşamamak için mümkün olduğunca eşit davranmaya çalışın. Eşit davransanız da böyle konularda sorun yaşamaya devam ediyorsanız onlara seçim hakkı sunun. Her gün seçme sırasını bir çocuğunuza verin. Kendi tercihleri olduğu zaman bu konuda problem çıkarmayı bırakacaklardır.

Siz ne yaparsanız yapın her zaman kardeşinin elindeki elma veya ona alınan kitap çocuğunuza daha güzel gelebilir. Ancak bu durum, kardeşler arası ayrım yapmama konusunda ne kadar hassas davrandığınıza göre değişecektir.

Ebeveynlerin birbirlerine zaman ayırması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler