Ebeveynlerin Çalışıp Çalışmayacağına Karar Vermek

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin çalışıp çalışmayacağına karar vermek önemlidir. Günümüzde birçok anne, bebek doğduktan sonra da çeşitli sebeplerden dolayı çalışmak zorunda olabilir veya işini bırakmayıp çalışmaya devam etmek istiyor olabilir. Çalışıp çalışmama konusunu değerlendirerek en uygun kararı kendiniz verebilirsiniz.

Ebeveynlerden her ikisinin de çalışıp çalışmaması üzerine uzmanların üzerinde uzlaştığı bir görüş bulunmamaktadır. Bazı uzmanlara göre evde bebeğe en iyi annenin bakabileceği söylenirken bazı uzmanlara göre ebeveynlerin her ikisinin de çalışmasının hiçbir zararı olmayacağını hatta bu durumun bebek için daha faydalı olabileceğini savunurlar. Uzlaşma sağlanamamasının en büyük nedenlerinden biri her ailenin koşullarının farklı olması sebebiyle bir değerlendirme yapmanın çok zor olmasıdır. Her araştırmacının konu hakkında farklı tutum sergilemesi de net bir sonuç üzerinde uzlaşılmasını çok zor kılmaktadır.

Ebeveynlerin çalışıp çalışmayacağına nasıl karar verilir?

Bu konudaki araştırma ve değerlendirmeler uzmanlar arasında bir uzlaşma sağlayamadığından ebeveynlerden her ikisinin de çalışmasının doğru olup olmayacağını en iyi ebeveynler kendilerini değerlendirerek görebilir. Eğer böyle bir ikilemin içinde kararsız kaldıysanız bazı konuları değerlendirerek bebeğiniz ve aileniz için en uygun kararı verebilirsiniz.

Aileniz ve sizin için neyin en faydalı olacağını, neyin öncelikli olması gerektiğini belirleyerek çalışıp çalışmama konusunda en uygun kararı vermeye çalışabilirsiniz. Bir kâğıda öncelikli gördüğünüz maddi, ailevi, mesleki konuları önem sırasına göre sıralamalısınız. Aileniz ve bebeğiniz için en uygun durumun hangi koşullarda sağlandığını belirlemeye çalışabilirsiniz.

Ebeveynlerden biri, evde kaldığında gergin ve sinirli oluyor mu, ebeveynlerin her ikisi de çalıştığında bebeğiniz hakkında yüksek derecede kaygınız olacak mı bunu bilmelisiniz. Çalışan ebeveynler bebeğe yeterli ilgiyi gösterebilecek mi gibi sorulara size en uygun cevapları düşünerek bir karara varmaya çalışabilirsiniz.

Hem çalışıp hem bebek bakımını gerçekleştirmek için gerekli fiziksel ve duygusal hazırlığa sahip olup olmadığınızı belirlemek de bu karar sürecinde göz önünde bulundurulması gereken önemli konulardan olacaktır. Unutmayın ki bebek bakımı, yüksek enerji gerektiren ve yorucu bir iş olacaktır.

Eğer ebeveynlerden birinin çalışmaması ailenin maddi durumunu zora sokacaksa maddi açıdan alabileceğiniz tedbirleri değerlendirmelisiniz. Ayrıca bu durumda yaratabileceğiniz alternatiflerin yeterli olup olmayacağını iyi değerlendirmelisiniz.

Çalışırken bebeğiniz size ihtiyaç duyduğunda onun yanında olup olamayacağınızı, işinizin bunun için gereken esnekliği gösterip göstermediğini de karar aşamasında değerlendirebilirsiniz. Ayrıca ebeveynlerden birinin yarı zamanlı bir işte çalışması da bu aşamada değerlendirilebilecek bir alternatif oluşturabilir.

Sıralanan bu ve bu gibi konuları aileniz için en iyisini yapacak şekilde değerlendirerek bir karara varabilirsiniz.

Ebeveynlerin doğum sonrası yaşayabileceği depresyon ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler