Ebeveynlerin Birbirlerine Zaman Ayırması

by Bebek Melekleri

Bebek sahibi olduktan sonra eşler, birbirlerine vakit ayırmakta güçlük çekebilir. Vakit buldukları zamanlarda ise çok yorgun olabileceklerinden bunu ihmal edebilirler. Fakat ebeveynlerin, birbirlerine zaman ayırmaya özen göstermesi kendileri ve bebekleri için faydalı olacaktır.

Ebeveynlerin birbirlerine zaman ayırması neden önemlidir?

Bebek sahibi olunduğunda ebeveynlerin vakitlerinin çoğu bebek için harcanacağından eşler birbirleriyle vakit geçirmeye fırsat bulamayabilir. Bu durumda eşler birbirlerinden uzaklaştıklarını hissediyor olabilir. Ancak unutmamanız gerekir ki sağlıklı bir aile yapısının oluşması ve bu yapıyı korumak anne ve babalarının bebekle olan ilişkileri kadar birbiriyle olan ilişkilerine de önem vererek sağlanabilir. Sahip olduğunuz bebek, birbirinize olan ilgi ve sevgi sayesinde meydana geldi ve bu sevgiyi korumak sizler için hayat boyu önem taşıması gereken bir konu olarak kalacak bunu unutmamak önemlidir. Kimi ebeveynler, bebek doğduktan sonra birbirlerini kolayca ihmal edebilmektedir. Bu durum, ilerleyen dönemlerde ilişkinizin yıpranmasına sebep olabilir.

İlişkinizi canlı tutmaya ve baş başa vakit geçirmeye çaba gösterin. Gün içinde yaptığınız şeyleri bir plana oturtarak birbirinize vakit ayırmaya çalışabilirsiniz. Anne-baba olarak birlikte geçirebileceğiniz vakitler yaratmak için bebeğinizi erken uyuması için alıştırmaya çalışabilirsiniz. Böylece, beraber baş başa romantik bir akşam yemeği yemek için ve birbirinizle kaliteli zaman geçirebilmek için gereken vakti sağlayabilirsiniz. Birbirinizle geçirebildiğiniz nadir zamanlarda televizyon, telefon gibi ilgiyi birbirinizden başka bir yöne çekecek şeylerden kaçınmayı unutmayın. Baş başa geçirdiğiniz vakitlerde birbirinize sevgi sözcükleri söylemek ilişkinizi canlı tutmak için etkili bir yöntem olabilir. Bu zamanlarda bebek hakkında hemen hemen hiç konuşmamaya, böyle zamanların sadece birbiriniz için olduğunu unutmamaya özen gösterin.

Bebeğinizi güvendiğiniz başka birine bırakıp hafta sonları veya başka belirli aralıklarda dışarıda güzel bir akşam yemeği yemek veya birlikte sinemaya gitmek, arkadaşlarınızla vakit geçirmek gibi ev dışında birlikte yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirmek ilişkinizi canlı tutmaya ve sıkıcı bir yaşamdan uzaklaşmaya yardımcı olacaktır.

Eğer planladığınız şeyleri kısıtlı zamanlarda gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız, yaptığınız programı gözden geçirmek, beraber yapmaktan hoşlandığınız şeyleri sıralayarak sizin için en eğlenceli ve ikinizin de yapmayı en çok istediği şeyleri öncelikli olarak yapmaya özen göstererek, birbirinizle mümkün olduğunca kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Ebeveynlerin bebek bakımı konusunda kendilerini yetersiz hissetmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler