Ebeveynlerin Bebek Bakımında Kendini Yetersiz Hissetmesi

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin bebek bakımında kendini yetersiz hissetmesi bazı durumlarda oluşabilir. Özellikle daha önce bebek sahibi olmayan ve bebek bakımı hakkında bilgisi olmayan ebeveynler kendini yetersiz hissedebilir. Zamanla tecrübe kazandıkça, duyulan bu his büyük ihtimalle sonlanacaktır.

Ebeveynlerin bebek bakımında kendini yetersiz hissetmesi neden olur?

Bebek bakımında her iki ebeveynin de söz sahibi olmak istemesi ve hevesli olması son derece olumlu bir durumdur ancak bazı ebeveynler her ne kadar bunu yapmak isteseler de yeterince tecrübe sahibi olmadıklarından ve beceremeyeceklerini düşündüklerinden tüm yükü eşlerinin üstlendiğini ve kendilerinin yetersiz olduğunu hissedebilir. Bu duygu, ebeveyn bebek bakımı konusunda tecrübe kazanıp yapabildiğini gördükçe zamanla geçecektir. Anneler genellikle bebek bakımında daha yetenekli olsalar da, babalar da bebek bakımı konusunda zamanla, bebeği emzirmek dışında annenin yapabildiği hemen hemen her şeyi yapabilecek duruma gelecektir.

Kimi ebeveynler, bebek bakımıyla ilgilenirken kendi yetersizliklerinden dolayı bebeğin zarar göreceğini düşünüp endişe duyabilir. Bu düşüncenin ebeveyn olarak aklınızdan silinmesi ebeveynin kendinden emin şekilde bebek bakım sürecinde aktif rol almaya devam etmesi gerekir. Çünkü bebekler küçük dokunuşlarla hemen zarar görebilecek, düşündüğünüz kadar narin bir yapıya sahip değildir ve bebek bakımı yöntemlerinde tecrübe kazanıldıkça bebekler de buna ayak uyduracaktır. Bebekler, ebeveynleri tecrübe sahibi olmasa bile ihtiyaçlarının giderilmesinden son derece memnun kalacaktır.

Bazı araştırmalara göre babalar da, bebekler bir şeye ihtiyaç duydukları zaman ağladıklarında annelerinkine benzer fizyolojik tepkiler verirler. Buna rağmen babaların kendilerinde hissettiği yetersizlik, bebekleriyle anneler kadar fazla zaman geçirememesinden kaynaklı olabilir. Kimi zaman babalar, bebek bakımını öğrendikçe bazı konulardan daha yetenekli hâle gelebilir. Bebek bakımı konusunda daha yetenekli ve tecrübeli olan ebeveynler, eşlerine mümkün olduğunca yardımcı olup bebek bakımını eşlerine öğreterek kendini yetersiz hisseden ebeveynin endişelerine son vermekte ona yardımcı olabilir.

Bebek bakımında yetersiz olduklarını düşünen ebeveynlerin böyle düşünmesine, küçük bebeklerini kucağına aldığı zaman onun zarar görebileceğini düşünceleri oluşabilir. O zamanda bu olay bebeklerine temas etmekten çekinmeleri de sebep olabilir. Kadın ve erkeğin vücut yapılarının farklı olmasından dolayı, kadınların vücudunun daha yumuşak olması, seslerinin daha ince olması gibi şeyler dolayısıyla bebeğe daha narin davranabileceğinden bebek ağladığında annesine, eğlenmek ve oynamak istediğinde ise babaya yönlenmesi olağan bir davranıştır. Böyle durumları gözlemlediğinizde bunun normal olduğunu, bebeğinizin sizi istemediğini ve sizin onunla ilgilenmesini istemediğini düşünmemelisiniz.

Ebeveynlerin bebek bakımı konusunda birbirini kıskanması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler