Ebeveynlere Ergen Çocukları İçin Tavsiyeler

Gençler, ergenlik döneminde daha hassas olurlar. Çocuğunuzun gelişimini doğru tamamlaması ve aranızdaki ilişkinin zedelenmemesi için doğru adımları atmanız önemli olabilir.

Ebeveynlere Ergen Çocukları İçin Tavsiyeler

Gençler, ergenlik döneminde daha hassas olurlar. Çocuğunuzun gelişimini doğru tamamlaması ve aranızdaki ilişkinin zedelenmemesi için doğru adımları atmanız önemli olabilir.

Ergenlerle nasıl ilişki kurulmalı?

Ergenliğe giren çocuklar, fiziksel değişimin yanında psikolojik değişimler de yaşarlar. Psikolojik değişimlerde, hormonların ve geçirdikleri değişimlerin etkileri vardır. Çocuklar, geçirdikleri değişimlerin farkındadır ve tüm bunları anlamlandırmaya çalışırken bocalayabilirler. Bu süreçte gençlerde öfke ve başa buyrukluğa sıkça rastlanır. Ebeveynler bu durumda çocuklarının kontrolünü sağlamakta güçlük çekebilirler. Ebeveynlerin değişime ayak uydurmaları, en az çocuklarınki kadar zordur. Bu dönemde anne babalarla, çocukları arasındaki ilişkinin iyi dengelenmesi gerekebilir çünkü yanlış yaklaşımlar iki taraf arasındaki bağları zedeleyebilir.

Ergenlik dönemindeki gençlerin anne babalarıyla arasındaki ilişki, sosyal çevreleriyle nasıl bir iletişim hâlinde olacaklarının temellerini oluşturur. Çocuğunuza olumlu ve kibar yaklaşımlarınız, onun diğer ilişkilerinde de bu çizgide olmasını sağlayabilir. Çocuğunuza empatiyle yaklaşmanız, onun diğerlerine de aynı empatiyle yaklaşmasını sağlar ve büyüdüğünde sağlam sosyal ilişkiler kurabilir.

Çocuğunuzun başına bir şey gelmemesi için onu kontrol altında tutmanız gerekir ama baskıcı olmak ve alanlarını sınırlandırmak doğru bir çözüm olmayabilir. Onun yerine vakit geçirdiği arkadaşlarını tanımaya çalışın. Onlarla birlikte neyi yapıp yapamayacaklarını daha iyi kestirebilirsiniz. Böylece çocuğunuza baskı uygulamadan onu tehlikelerden korumuş olursunuz.

Çocuklar ergenlik döneminde belli fikirlere sahip olmaya başlarlar ve entelektüel bilgilerini genişletebilirler. İdeolojik, felsefi, dini konularda savundukları ve inandıkları şeyler netleşmeye başlar. Çocuğunuzun fikirleri size uymasa da ona saygı göstermeniz aranızdaki iletişim ve onun gelişimi için önemlidir. Çocuğunuza bu konuda saygı göstermeniz, onun da bağımsız ve rahat hissetmesini sağlar.

Ebeveynlere tavsiye edilen yollar basit görünse de gerçek hayatta bunların uygulanabilirliği zorlaşır. Çocuğunuza uygulayacağınız küçük bir baskı bile “Beni hiç anlamıyorsunuz, yalnız bırakın beni.” gibi tepkilere neden olabilir. Bu süreçte çocuğunuzu daha iyi anlayabilmek için onunla birlikte daha fazla vakit geçirmeye çalışabilirsiniz. Fakat birlikte vakit geçirirken onun hoşlanacağı şeyler yapmaya özen gösterin. Böylece onun şekillenen zevk ve düşüncelerini daha iyi tanıma fırsatı bulmuş olursunuz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0