EBEVEYNLERİN KENDİ EBEVEYNLERİNDEN GÖRDÜKLERİ TUTUMLARI ÇOCUKLARINA YANSITMASI

Ebeveynler, kendi anne ve babalarından çocukluk dönemlerinde gördükleri davranışları, yaklaşımları çocuklarına yansıtabilirler. Ancak bu durum kimi zaman bazı olumsuzluklara yol açabilir. Ebeveynlerin bunun farkında olarak çocuklara uygun bir yaklaşım tarzı benimsemesinin önemli olacağı söylenebilir. Ebeveynler çocuğa nasıl davranmalı gelin bakalım.

EBEVEYNLERİN KENDİ EBEVEYNLERİNDEN GÖRDÜKLERİ TUTUMLARI ÇOCUKLARINA YANSITMASI

Ebeveynlerin kendi ebeveynlerinden gördükleri tutumları neden çocuklarına yansıtırlar?

Çocuklar, anne-babalarının kişilik özelliklerini örnek alabileceği gibi onların kendilerine olan yaklaşımlarını benimseyip kendi çocuklarına da bu yönde bir ebeveynlik sergileyebilirler. Anne ve babaların kendi ebeveynlerinden gördükleri davranışların farkında olup kendi çocuklarına olan yaklaşım tarzlarının çocuğa uygun olmasına özen göstermelidir.

Sağlıklı, uyumlu, fazla baskı olmayan bir aile ortamında yetişen çocukların ileride mutlu, kendi problemlerini çözme ve toplum içinde rahat hareket etme konusunda sıkıntı yaşamayacak bireyler olma ihtimalleri yüksektir. Bundan dolayı ebeveynlerin çocuklarına uygun ortamı sağlamak için çaba sarf etmeleri gerekecektir.

Çocukların geliştirecekleri karakter özellikleri, anne ve babalarınınkini yansıtacağından örneğin, yalan söylenmemesi istenen çocuğun ebeveynlerinin yalan söylediğine şahit olması onun da yalana başvurma ihtimalini arttıracaktır.

Ebeveynler çocuğa nasıl davranmalı?

Anne ve babaların, kendi çocukluklarında fazla baskıcı bir ortamda ya da çok sınırsız bir ortamda büyümeleri, çocuklarına olan yaklaşımlarında olumsuz olabilecek davranışlar sergilemelerine yol açabilir. Kendi çocukluklarında anne ve babalarından fazla baskı görerek büyüyen ebeveynler. Çocuklarına da bu yönde davranıp onların karakter gelişiminin olumsuz ilerlemesine neden olabilir. Fazla baskıcı bir ortamda büyüyen bazı ebeveynler ise çocuklarının bunu yaşamasını istemediğinden kendi çocuğuna fazla özgürlük tanıyan ve sınır koymaktan çekinen davranışlar sergileyebilir. Ancak bu durumda yetişen çocukların fazla saldırgan ve her şeye itiraz eden davranışlar sergileme ihtimali artacaktır. Baskıcı bir ortamda yetişen ebeveynlerin, kendi çocuklarına olan tutumlarına dikkat edip bir denge tutturmalarının çocuklar için en faydalı tutum olacağı söylenebilir.

Anne-babaların, çocuklarına destekleyici ve ikna edici bir tutumla yaklaşmaları, çocukların gelişimi açısından en doğru olabilecek davranış tarzlarıdır. Anne ve babaların, kendi ebeveynlerinden gördükleri davranışların olumsuz yanlarını tespit edip bunu çocuğa yansıtmamaya çalışmaları çocukların sağlıklı gelişimi için önemli bir konudur.

EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINA DUYDUKLARI SEVGİYİ HİSSETTİRMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0