EBEVEYNLERİNDEN BİRİ VEFAT EDEN ÇOCUKLAR

Anne veya babası vefat eden çocuklar bulundukları yaşa, kardeş sahibi olup olmamasına ya da ebeveynin tekrar evlenip evlenmemesine göre farklı şekillerde etkilenebilirler. Bu durumlarda çocuklarda görülebilecek etkilerin farkında olmak hem çocuk hem de ebeveyn açısından faydalı olacaktır. Ebeveyn ölümü çocuklar için zor olacaktır.

EBEVEYNLERİNDEN BİRİ VEFAT EDEN ÇOCUKLAR

Ebeveyn ölümü çocukları nasıl etkiler?

Ebeveynlerden birinin vefatı, çocukları farklı şekillerde etkileyebilir. Çocuğun bu vefattan ne şekilde ve hangi oranda etkileneceğinin bulunduğu yaşa göre değişiklik göstereceği söylenebilir.

Anne ya da babasını 7 yaşına gelmeden önce kaybeden çocukların etkilenme oranı büyük çocuklara kıyasla daha az olabilir. Ebeveynlerden birinin vefatının ardından diğer ebeveynin, çocuk 7 yaşına gelmeden önce başka biriyle evlenmesi çocuğun durumu daha kolay kabul edebilmesini sağlayabilir. Ancak ebeveynlerden birinin vefatının çocuğu duygusal boşluğa düşürmesi, bu durumu daha da zorlaştırabilir.

7-10 yaş arasında bulunan çocukların ise ebeveynlerden birinin başka biriyle evlenmesi durumunu kabullenmesi daha zor olacaktır. Bu dönemde bulunan çocukların evliliğe daha sert tepki göstermesi mümkündür. Bu durumla karşı karşıya kalan 7-10 yaş arası dönemde bulunan çocuklarda gerçekliklerden kaçma ve sıklıkla hayal dünyasında yaşama gibi davranışlar görülebilir. Bu durumla 10 yaşından sonra karşı karşıya kalan çocukların tepkileri ise yetişkinlerinkiyle benzerlik gösterebilir.

Çocuğun ebeveynlerinden biri vefat etmişse çocuk bu durumdan nasıl etkilenir?

Çocukların ebeveynlerden birinin vefatı durumunda vereceği tepkiler içinde bulundukları gelişim dönemine, ailenin duruma tepkisine, vefatın nedenine ve çocuğun ebeveynle olan ilişkilerine göre değişiklik gösterebilir.

Ebeveynlerinden biri vefat eden çocukların bundan duygusal ve zihinsel olarak etkilenebileceği söylenebilir. Çocuğun sevdiği ve sevildiğini ona hissettiren ebeveynin kaybı, çocukta duygusal olarak bir şok etkisi geliştirebilir. Bu duruma soyut kavramları kavrama yeteneği henüz tam olarak gelişmemesi de bir sebeptir. Soyut kavramları tam olarak kavrayamadığı dönemde bulunan çocuklara vefat hakkında açıklama yapılırken çocukta ebeveynin geri geleceğine dair bir beklenti ve ölüm korkusu oluşturmamaya dikkat edilmelidir. Çocuğa uygun açıklama yapılmadığında, kendi yaramazlıkları ve hataları nedeniyle ebeveynin vefat ettiği düşüncesi gelişip çocuğun suçluluk duygusuna kapılmasına neden olunabilir.

Vefatın çocukta suçluluk duygusu oluşturabileceği gibi terk edilmişlik duygusu oluşturma ihtimali de bulunur. Çocuğun terk edilmişlik hissine kapılması, çocuğun bir gün vefat eden ebeveyni ile tekrar görüşebilme isteği ve inancı geliştirebilir.

EBEVEYNLERİN SÖZÜNÜ DİNLEMEME ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0