Ebeveyn ile Bebek Arasındaki Bağ

by Bebek Melekleri

Bebekler, doğdukları günden itibaren, ilgi, sevgi ve şefkate ihtiyaç duyarlar. Ebeveynlerin bebekle bağ kurması ve bebeğin çeşitli gelişimsel ihtiyaçlarının karşılanması için ebeveyn ile bebek arasındaki bağ son derece önemlidir.

Ebeveyn ile bebek arasındaki bağ nasıl olmalıdır?

Doğdukları andan itibaren sevgi ve ilgi görmeye ihtiyaç duyan bebekler, buna sadece ebeveynleriyle bağ kurmak için değil beyinsel gelişiminin de doğru bir şekilde gerçekleşmesi için ihtiyaç duyarlar. Fiziksel gelişimi için doğru şekilde, doğru gıdalarla beslenmeye ihtiyaç duyan bebekler, beyinsel gelişim için de sevildiğini hissetmesine, şefkate ve başka olumlu hislere ihtiyaç duyarlar.

Bebeklerin, hayatlarının ilk periyotlarında ebeveynleri başta olmak üzere başka insanlarla ilişki içerisinde olması, gelişimleri açısından önem taşıyan bir konudur. Kimi ebeveynler, bebekleri doğar doğmaz onlarla bağ kurabilirken kimi ebeveynlerde bebekle bağ kurma süreci biraz daha uzun sürebilir. Bazı anne-babalar, bebek doğar doğmaz ona müthiş bir sevgi besleyeceğini düşünür ancak bebek doğduktan sonra bunun olmadığını görünce suçluluk ve hayal kırıklığı yaşayabilir. Bu, son derece normal, yeni doğan bebeği olan ebeveynlerde sık görülebilen bir durumdur ve genellikle, bebekle vakit geçirdikçe ve ona zamanla alıştıkça bebek ile ebeveyn arasındaki sevgi bağı da güçlenir.

Ebeveynlerin vakitlerinin büyük çoğunluğu bebekleri doğduktan sonraki ilk zamanlarında onunla ilgilenerek geçecektir. Bebeğin ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan bu uygulamalar, ebeveyn ile bebek arasındaki bağı da güçlendirir. Bebeklerin uyanık fakat sakin oldukları dönemler genellikle onların oynamaya ve bir şeyler öğrenmeye hazır oldukları dönemlerdir. Böyle zamanlarda ebeveynlerin bebekleriyle konuşup onlara ninni, şarkı söylemeleri önemlidir. Bu hem bebeğin dil gelişimi için faydalı olacak hem de ebeveyn-bebek arasındaki bağın güçlenmesinde fayda sağlayacaktır.

Bebek ile ebeveyn arasındaki bağın güçlenmesi için yapılabilecek diğer bazı şeyler ise, ebeveynlerin bebeklerine şefkatle sarılıp onları kucaklarına almayı ve şefkatle onlara dokunmayı ihmal etmemesi, bebeğe gülümseyerek, onun ebeveyninin yüzünü incelemesine, ona odaklanmasına fırsat verilmesi, bebeğin sevdiği şeyleri düzenli aralıklarla yaparak ona güven duygusunun verilmesi olarak sıralanabilir. Tüm bunları yaparken ebeveynlerin bebeğin şımarmasından endişe duymaması, bunlara bebeğin ihtiyacı olduğunu unutmaması gerekir.

Ebeveyn iletişiminin çocuğa yansıması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler