EBEVEYNLERİYLE ZAYIF İLİŞKİLERDE BULUNAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLECEK ETKİLER

Çocukların sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmelerinde sağlıklı bir aile ortamında yetişmelerinin önemi büyüktür. Çeşitli nedenlerle aileleri dağılan çocukların nasıl etkilenebileceğinden söz etmek ve ebeveynlerin bunların farkında olmalarının faydalı olacağını söylemek mümkün olacaktır. Ebeveyn çocuk ilişkisi nasıl olmalıdır gelin bakalım.

EBEVEYNLERİYLE ZAYIF İLİŞKİLERDE BULUNAN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLECEK ETKİLER

Ebeveynleriyle zayıf ilişkilerde bulunan çocuklarda görülebilecek etkiler nelerdir?

Çocukların duygusal gelişimi, zihinsel gelişimi hatta fiziksel gelişimi konularında, çocuğun anne ve babasıyla birlikte mutlu ve huzurlu bir aile ortamı içinde büyümesinin büyük avantaj sağlayacağını söylemek mümkündür. Ancak kimi aileler, çeşitli sebeplerle dağılmış ve çocuk anne ile babanın bir arada olmadığı bir ortamda yetişmek zorunda kalıyor olabilir. Bu durum, çocukta bazı etkiler gösterebileceğinden çocuğun bazı gelişim evreleri ailenin dağılması dolayısıyla etkilenebilir. Anne ve babaların bu etkilerin farkında olması çocuğa uygun davranışlar sergileyebilmeleri açısından faydalı olacaktır.

Anne ve babanın birlikte olamadığı durumlar bebeklik döneminde meydana geldiğinde, bebeğin annesi ya da babası ile arasındaki duygusal ilişkiler zayıflayabilir ve bebeğin duygusal doygunluk yaşaması zorlaşabilir. Bu durumun bebeğin motor gelişimi, dil gelişimi duygusal gelişim, sosyal gelişim, zihinsel gelişim gibi faktörleri etkileme ihtimalinin bulunacağı söylenebilir. 

Çocukların ilk üç yıl içinde anne veya babalarıyla ya da her iki ebeveyniyle olan ilişkilerinin çeşitli nedenlerden dolayı zayıf olması, içine kapanık, duygusal açıdan çabuk etkilenen bir kişilik yapısının oluşumuna neden olabilir. Böyle durumlarda çocuğun bulunduğu toplumsal ortamlarda da çeşitli sosyal ilişkiler geliştirmesi zorlaşabilir. Bu durumu yaşayan çocukların bencilce davranışlar sergileme sıklığının artması da mümkündür.

Ebeveyn çocuk ilişkisi neden zayıflar?

Bazı araştırmalara göre çocuğun anne ya da babasıyla olan ilişkileri yaşamının ilk beş yılı içerisinde zayıfladığı takdirde. Çocukların ilerleyen zamanlarda suça yönelme ihtimalleri, diğer çocuklara oranla daha fazladır.

Çocukların ailenin dağılmasından dolayı olumsuz etkilenip toplum içinde mutsuz bireyler olarak yetişmemesi için, öncelikle ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan önce gelecek dönemleri planlamaları, sağlam temellere dayalı ve oturmuş bir ilişkileri olduğundan emin olmaları gerektiği söylenebilir. Plansızca ve mutlu olmayan bir ilişkinin sonucunda dünyaya gelen çocukların anne ve babalarda, ilerleyen dönemlerde çeşitli davranış bozuklukları, uyum sorunları gibi durumlar meydana getirme ihtimalinin bulunduğu ve bundan en fazla etkilenecek olanın dünyaya getirilen çocuk olacağı söylenebilir.

EBEVEYNLERİN MESAJLARI AÇIK VE NET OLMALIDIR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0